Archiwa tagu: COVID-19

SPISEK PŁASKOZIEMCÓW

Czesław Cyrul

Płaskoziemcami określamy przeciwników szczepień na covid. Ostatnio nazywa się ich covidiotami, ale to określenie trochę obraźliwe. Od jakiegoś czasu, kiedy dostaję zaproszenia na różne spotkania, organizatorzy proszą o zabranie ze sobą dowodu szczepienia. Wobec bezczynności władz, światłe społeczeństwa samoorganizują się. Na jednym z moich spotkań towarzyskich zebrani obdarzyli ostracyzmem koleżankę, która należy do płaskoziemców. Zaczyna się więc kolejny podział społeczny. Płaskoziemcy, by usprawiedliwić swoją walkę o nieszczepienie się, uznali, że to światowy spisek mający na celu unicestwić ludzkość. Inna teoria głosi, że w szczepionkach są wyciągi z ludzkich płodów, pewnie tych pochodzących z aborcji. Jeszcze inni grozili, że szczepionki powodują bezpłodność. Było to w czasie, kiedy szczepiono głównie obywateli 70+. Miliony ludzi uwierzyło w te teorie i przypłaciło to życiem. Antyszczepionkowcy to głównie ludzie o prawicowych poglądach, ale nie o tym mój wywód. 

Skoro jednak płaskoziemcy rozpuszczają teorie o światowym spisku na nasze życie i zdrowie i wiadomo kto za tym stoi, to i ja pokuszę się o swoją teorię, równie głupią, jak te szeroko rozpowszechniane przez płaskoziemców. 

Otóż zawiązał się światowy spisek ludzi bardzo złej woli, którzy chcą wymordować ludzi schorowanych i starszych, bo ci głównie umierają na covid. Podobne wizje wcielił w życie Hitler, który pozbawiał życia ludzi chorych umysłowo itp. Dodatkowo in gremio na wymordowanie skazywał całe narody. Płaskoziemcy jednak chcą wymordować tylko ludzi schorowanych i starszych. Doskonale zdają sobie sprawę, że młodzi, bez chorób towarzyszących, też umierają, ale zdecydowanie rzadziej. Wielu święcie wierzy w te wyciągi z płodów ludzkich lub niezdolność do rozrodu. Umierają w poczuciu czystości swojego ciała niezainfekowanego płodami albo na łożu śmieci nachodzi ich olśnienie, że uwierzyli kłamcom i skrytym mordercom. Ostatecznie nie ma to większego znaczenia. Niezaszczepiony umiera, a spiskowcy realizują swój plan unicestwiania zbędnej, ich zdaniem, grupy społecznej. Nasz rząd nie chce wprowadzić ani obowiązkowych szczepień, ani innych obostrzeń. Oznacza to, że sprzyja światowemu spiskowi mordującemu starszych ludzi. Może ma to ulżyć ZUS-owi, może są jakieś inne plany rządu. Np. aby pozostali przy życiu płaskoziemcy głosowali na PiS. Co będzie, jak wymrze ich za dużo? Nie wiem.

Czesław Cyrul

WYSZCZEPIEŃCY I ODSZCZEPIEŃCY

Różnie można dzielić ludzi. Wojsko ową masę ludzką dzieli na czynnych i rezerwistów, ZUS na pracujących i emerytów, opieka zdrowotna na chorych i zdrowych. Ostatnio zaś politycy i organy sanitarne w związku z pandemią wprowadziły podział na zaszczepionych i niezaszczepionych. Jak to ładnie nazwano : „wyszczepionych” i nie. Już pierwsza nazwa obraża uszy polonistów, ale chcąc zyskać przychylność – bo to nigdy nie wiadomo, co w tak niepewnych czasach może się przydać – twórców owej medycznej nowomowy, zamiast krytyki, podpowiadam usłużnie pokrewne określenie dla niezaszczepionych: „odszczepieńcy”. No i teraz trochę szerzej o wyszczepieńcach i odszczepieńcach.

Czytaj dalej

„OSP”: COVID-19 O NAS NIE ZAPOMINA!

Lipcowe spadki liczby zakażonych covidem-19 i złagodzenie restrykcji uśpiły czujność wielu osób. Zachowywały się tak, jakby koronawirusa już nie było. To wielki błąd! Wirusolodzy ostrzegają, że jeszcze w sierpniu br. może się zacząć czwarta fala wzrostu zakażeń. Jak się bronić? Przede wszystkim trzeba się zaszczepić. Na początku roku zainteresowanie szczepieniem było bardzo duże. Ludzie pilnowali swojego terminu i stali w długich kolejkach. Uczyniono nawet wielkie larum, kiedy kilkunastu aktorów przecisnęło się do igieł przed swoim terminem. Ale później zainteresowanie szczepieniami zaczęło spadać, choć stworzono bardzo dobre warunki. Codzienny przyrost zaszczepionych jest niewielki. Mało szczepi się młodzież, która ulega antyszczepionkowcom, czyli prymitywnej hołocie robiącej sobie z tego jaja. To już kolejny nasz apel: szczepmy się! Dzięki temu uratujemy życie i zdrowie wielu Polaków.

Czytaj dalej

Z KRONIKI PANDEMII

Loteria z covidem

Małgorzata Garbacz

Komu, komu szczęśliwy los?! Tylko trzeba zagrać, jak w starym dowcipie. Zagrać, a raczej zgrać się na krótki moment ze strzykawką. Do rozdania niebagatelne dary w złotówkach. Od 1 lipca punkty szczepień do wyboru. Na imprezach masowych ambulans z dawkami. Premie dla samorządów. „Przez rząd znowu zostaniemy skazani na sukces” – ach, ten zgryźliwy suweren. Na nagrody wysupła się ponad 140 milionów złotych. To się Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych nadrukuje. I podreperuje nadszarpniętą opinię, po doniesieniu NIK do prokuratury o ubiegłorocznych nie-wyborach.

Loteria ma tu znaczenie podwójne. Koronawirus jest nieprzewidywalny, cóż nam zgotuje po wakacjach? Na razie – idzie ku lepszemu. Dla wielu – mission complete. U nas, ciut ponad 34% osób zaszczepionych jedną dawką, a dwiema – około 15% obywateli. Nie mylić ilości dawek z liczbą tych, którzy je dostali. Dawek zużyto ponad 19 milionów.

Czytaj dalej

LIST OTWARTY

Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej apeluje, by w ramach akcji szczepień w zakładach pracy, dziennikarzom i pracownikom mediów umożliwić powszechny dostęp do szczepień przeciwko COVID-19. Prasa, radio, telewizja, Internet to instytucje o strategicznym znaczeniu w funkcjonowaniu państwa.

Reporterzy, operatorzy, sprawozdawcy pracują na pierwszej linii frontu pandemii. Codziennie kontaktują się z informatorami, zmieniają środowiska, działają w większych grupach. Mimo stosowanych rygorów sanitarnych, nie mogą wykluczyć możliwości zakażeń. Szczególnie dziennikarze radia i telewizji należą do grupy wysokiego zagrożenia.

Czytaj dalej

SZCZYT TRZECIEJ FALI PANDEMII MIJA?

Według zapowiedzi ministra zdrowia, na premiera nie powołuję się, szczyt trzeciej fali pandemii mija. Czy bezpowrotnie, okaże się za kilka dni. Jeżeli „majówka”  nie przyniesie znaczącego zwiększenia liczby zachorowań  na COVID-19, będziemy mogli odetchnąć z ulgą. Daleki od hurraoptymizmu, zapowiadam powrót do normalnej pracy w biurze Zarządu Głównego. Od 17 maja biuro będzie funkcjonować: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek  w godz. 9–16, a w środy od 12 do 18.

W drugiej połowie maja zamierzamy zwołać pierwsze po długiej przerwie posiedzenie Prezydium ZG w formule stacjonarnej. W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej będziemy chcieli zastanowić się nad przygotowaniami do zjazdu. Uważam, że nie wcześniej, jak po wakacjach, na początku września być może, realnie pomyślimy o wyznaczeniu terminu zjazdu na listopad lub grudzień. Oczekuję od Koleżanek i Kolegów wypowiedzi na ten temat.

W Polska Press, nie zważając na wyrok sądu, rozpoczęła się kadrowa rewolucja, raczej rzeź redaktorów naczelnych.

Czytaj dalej

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2021

Pomimo szalejącej pandemii COVID-19, Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk nie zapomniał o swoich członkach, przyjaciołach i sympatykach. Podobnie jak w latach ubiegłych, do wszystkich członków oraz osób, które wspierają naszą działalność, wysłaliśmy świąteczne życzenia.

My również otrzymaliśmy wiele pięknych życzeń, za które serdecznie dziękujemy.

Ryszard Mulek
Przewodniczący Zarządu SDRP Dolny Śląsk

Czytaj dalej

WSPÓLNE OŚWIADCZENIE MEDIÓW PRZECIWKO PODATKOWI OD REKLAM

Sygnatariusze podatek nazywają „haraczem” (fot. East News)

Ponad 40 firm medialnych we wspólnym oświadczeniu protestuje przeciwko planowanemu wprowadzeniu podatku od wpływów reklamowych. Poniżej publikujemy pełną treść listu otwartego.

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką” wprowadzaną pod pretekstem COVID-19.

Jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

Czytaj dalej

LIST OTWARTY DO ADAMA NIEDZIELSKIEGO, MINISTRA ZDROWIA

W zmaganiach z koronawirusem, obok innych grup zawodowych, także dziennikarze znajdują się na pierwszej linii. W trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wnosi o zakwalifikowanie dziennikarzy do grupy podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i wpisanie tej grupy zawodowej na preferencyjną listę osób typowanych do szczepień przeciw COVID-19. Nie jest naszym celem szczególne wyróżnienie dziennikarzy. Upominamy się o tych, którzy wykonując swoje zawodowe obowiązki, codziennie wychodzą na spotkanie z koronawirusem.

Czytaj dalej

W mediach praca zdalna sprzyja efektywności, a szkodzi kreatywności

Z powodu pandemii COVID-19 media musiały przeorganizować działanie redakcji, a większość zdecydowała się przejść na pracę zdalną. Badanie Reuters Institute (https://reutersinstitute.politics.ox.ac.uk/changing-newsrooms-2020-addressing-diversity-and-nurturing-talent-time-unprecedented-change) dowodzi, że praca z domu pozytywnie wpływa na wydajność pracowników, ale utrudnia utrzymywanie relacji z zespołem. 
Reuters Institute zapytał liderów z branży mediów, jaki wpływ na ich redakcje miały zmiany wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa. Według ponad połowy respondentów (55 proc.) praca zdalna poprawia efektywność. Jednak aż 42 proc. przekonuje, że z powodu pracy z domu ucierpiała kreatywność, a ponad trzy czwarte (77 proc.) twierdzi, że praca zdalna utrudnia budowanie i utrzymywanie relacji w zespole.

Czytaj dalej