Kto to jest?

Moi Drodzy,

pozwólcie mi skorzystać z podstrony „Kto to jest?” na Waszym portalu. Co prawda „kto to jest” wiem: z prawej to jeden z najbardziej znanych i malowniczych dziennikarzy wrocławskich Zdzisław Smektała (†2018), a butla XXL w jego ręku to szkocka whisky Grant’s, z lewej zaś to dawny wrocławianin, a od roku 1977 mieszkaniec podnowojorskiego High Falls Jan Sawka (†2012), artysta światowej sławy, ale gdzie zostało zrobione to zdjęcie i kiedy? Potrzebne mi jest to do szkiców biograficznych obu panów. Może z pomocą dziennikarskiej braci uda się to ustalić?

Wiele serdeczności
B.K.


Polska Agencja Prasowa prowadzi digitalizację archiwum fotograficznego Tadeusza Drankowskiego, byłego  fotoreportera Słowa Polskiego ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Drankowski ). W ramach tych prac Zespół Archiwum PAP próbuje  zidentyfikować dziennikarkę znajdującą się na załączonym zdjęciu. Zdjęcie zostało wykonane w 1980 roku we Wrocławiu, podczas XIII. edycji Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej.

Informację należy kierowań do Marka Obremskiego z Zespołu Archiwum Polskiej Agencji Prasowej, tel. 48 22 509 29 27 lub
e-mailem (marek.obremski@pap.pl ).

Szanowni Redaktorzy,

na załączonym zdjęciu z 30-lecia wrocławskiego Klubu Dziennikarza (1988) pierwszym od lewej jest aktor Staszek Wolski, urzeczony wówczas Salvadorem Dali (stąd te wąsiki), a pierwszym z prawej Jan Akielaszek – wydawca oraz przedostatni dyrektor Klubu. Kim natomiast są dwaj środkowi panowie? Pomożecie?

M.N.

Oczywiście, odpowiadamy natychmiast! Drugi od lewej to Zdzisław Tomczyk – złota rączka klubowa, a obok niego Eugeniusz Drabik – bywalec, coś tam zawsze pomógł, zwłaszcza przy zespołach muzycznych, chorował ciężko na cukrzycę; nie ma Go już wśród nas.
Pozdrawiamy!

Drodzy Redaktorzy,

autorem poniższego zdjęcia jest dawny fotoreporter „Słowa Polskiego” Tadeusz Drankowski. Ponieważ zmarł w 1991 roku, wykonał je wcześniej, nawet znacznie – sądząc po stroju i uczesaniu kobiety. Kim natomiast są te osoby? Podobno to ktoś z kierownictwa ówczesnego Domu Książki. Zdjęcie zrobione jest chyba w rozgłośni radiowej – biorąc pod uwagę panele wzmacniaczy.


Czy mogę liczyć na pomoc?
Ewa D.

PAP/Tadeusz Drankowski

Tym razem mamy problem ze spełnieniem prośby. Może ktoś z naszych przyjaciół dziennikarzy – i nie tylko – nam pomoże?

* * *

Kobieta na zdjęciu to Barbara Mentel – pracowała w latach 1966–1992 w OTV Wrocław jako „dźwiękowiec”, czyli reżyser dźwięku. Mężczyzny nie znam. 

Cieszę się, że choć tyle mogłam pomóc.
Anna Sikorska

Dziękujemy!