Archiwa tagu: „Wałbrzyski Magazyn Kulturalny”

Wałbrzyski Magazyn Kulturalny

Zapraszamy do przeczytania najnowszego numeru „Wałbrzyskiego Magazynu Kulturalnego” . Znajdziecie w nim Państwo publikacje o zdarzeniach kulturalnych w Wałbrzychu i ich twórcach, o ludziach kultury znanych szeroko, o tym, co zmieniło się w mieście dzięki środkom unijnym. 

Są też artykuły np. o miejscach rekreacji i poprawy zdrowia w przedwojennym Wałbrzychu. Nie brakuje zapowiedzi dużych wydarzeń – przede wszystkim festiwali, które od lat mają swoich stałych sympatyków. 

Z pewnością czytając „Magazyn”, nie będziecie się Państwo nudzić.

Wałbrzyski Magazyn Kulturalny 2/2019

Wałbrzyski Magazyn Kulturalny

Jubileusz 40-lecia Filharmonii Sudeckiej

Elżbieta M. Kokowska, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk oraz redaktor naczelna „Wałbrzyskiego Magazynu Kulturalnego” zachęca do lektury najnowszego wydania swojego miesięcznika.
W numerze jest wiele interesujących publikacji, w tym rozmowa
z Elżbietą Łaganowską, dyrektorką Filharmonii Sudeckiej, która mówi
o 40-leciu Filharmonii, trudnym remoncie sali koncertowej i nowym miejscu przechowywania „wrażliwej harfy”.

Zapraszamy do lektury.

Wałbrzyski Magazyn Kulturalny 3/2018

„WMK”: Wałbrzych w grze!

Pod zagadkowym tytułem „8874” ukrywa się pierwsza w historii gra komputerowa, której akcja toczy się w Wałbrzychu. Autorem gry jest Tomasz Góra, grafik i fotograf, przy jej powstawaniu pracuje też Marcin Jagiellicz, również fotograf.

Festiwal za festiwalem, duże zdarzenia, znaczące wystawy, atrakcje teatralne i muzyczne, w części uatrakcyjnione propozycjami plenerowymi. Jakie, kiedy i gdzie? – przeczytacie Państwo w najnowszym wydaniu „Wałbrzyskiego Magazynu Kulturalnego”.

Z pewnością dla nas wszystkich miłą wiadomością jest wynik rankingu „Wspólnoty” dotyczący wysokości nakładów kultury w latach 2015 – 2016. Wałbrzych zajął w nim 2 miejsce w kategorii miast na prawach powiatu.

W kolejnym roku też nie mogliśmy narzekać na różnorodność i liczebność propozycji kulturalnych w naszym mieście. Szczególnie bogato pod tym względem zapowiadają się nadchodzące miesiące. Piszemy też o nowościach w działaniach kulturalnych, o twórcach odnoszących sukcesy również w skali ogólnopolskiej.

Proponujemy zapoznanie się z nowymi wydawnictwami, przypominamy o głośnych wydarzeniach artystycznych sprzed lat, zachęcamy do poznania historii znanych obiektów, zwrócenia uwagi na cenne detale architektoniczne zdobiące wałbrzyskie budowle. Chwile spędzone na ich podziwianiu mogą przecież uatrakcyjnić wiosenne i letnie spacery.

Elżbieta M. Kokowska
redaktor naczelna

„WMK”: Gdzie znaleźć Jeźdźców Apokalisy?

Jak dojść do Jeźdźców Apokalipsy? Czyj płacz słychać nocami w Zamku Książ? W jakiej dolnośląskiej rzece znajdują się okazy daudebardii czerwonej? Które miasto dolnośląskie nazywane jest „małym Krakowem”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w Pracowni Regionalnej „Biblioteki pod Atlantami”. Tu nie ma pytań niedorzecznych, śmiesznych, czy dziwnych – pod warunkiem, że dotyczą Wałbrzycha i okolic, tych bliższych i dalszych. Czytaj dalej „WMK”: Gdzie znaleźć Jeźdźców Apokalisy?

„Wałbrzyski Magazyn Kulturalny”

To nowe czasopismo o tematyce kulturalnej, którego pierwszy numer ukazał się w Wałbrzychu przed paroma dniami.

Zabrał w nim głos prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, piszemy w nim o jubilacie – Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, o znaczeniu Roku Mariana Jachimowicza, wielkiego poety wałbrzyskiego, który w 2016 r. był bohaterem wielu wydarzeń kulturalnych. Prezentujemy twórców z Wałbrzycha i regionu oraz znanych w świecie. Zamieszczamy publikacje o środowisku fotografów, oraz nowościach i dorobku niektórych instytucji kultury w mieście, także o architekturze modernistycznej w Wałbrzychu.

W „Magazynie” nie zabrakło zapowiedzi ważniejszych zdarzeń kulturalnych i informacji o tym, co się działo. Sympatycy pradawnych historii mogą przeczytać legendę o Starym Książu.

„Wałbrzyski Magazyn Kulturalny” pojawił się w miejsce „Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego”, który nie dawał już możliwości szerszego spojrzenia na kulturę wałbrzyską.

Zachęcam do lektury kolejnych edycji „Magazynu” w tym roku – w końcu sierpnia i listopada. Życzę miłej lektury i mam nadzieję, że nasze artykuły, informacje, fotografie oraz rozwiązania graficzne znajdą Państwa uznanie.

Elżbieta Maria Kokowska, redaktor naczelna

Jeszcze o „WIK”

Wspominam o „Wałbrzyskim Informatorze Kulturalnym”, bo mieliście Państwo okazję widzieć go i w tym miejscu. Teraz już pożegnał się z czytelnikami. W ciągu dwudziestu lat prezentował twórców i ich dokonania, dorobek instytucji i stowarzyszeń oraz informował o zdarzeniach kulturalnych najpierw w województwie wałbrzyskim i Wałbrzychu, potem tylko w tym mieście. Zaczynał jako miesięcznik z kolorową okładką i czarno – białym wnętrzem, w ostatnich latach był cały barwny i drukowany na kredowym papierze. Przez większość lat utrzymywany był format A5.

Nasz jubileusz został uczczony w 2016 r., podczas dorocznego Dnia Wałbrzyskiego Twórcy. Na ręce redaktor naczelnej „WIK” Elżbiety M. Kokowskiej prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej złożył podziękowania i przekazał pamiątkową statuetkę (na zdjęciu). Zespół redakcyjny zaprezentował wystawę okładek czasopisma z 20. lat (na fotografii).

Formuła „WIK” – typowego informatora wyczerpała się. Jednak szczęśliwie nie powstała luka na wałbrzyskim, kulturalnym rynku wydawniczym. Zaczął ukazywać się „Wałbrzyski Magazyn Kulturalny” w zmienionym formacie i kształcie merytorycznym. EMK