„Wałbrzyski Magazyn Kulturalny”

To nowe czasopismo o tematyce kulturalnej, którego pierwszy numer ukazał się w Wałbrzychu przed paroma dniami.

Zabrał w nim głos prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, piszemy w nim o jubilacie – Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, o znaczeniu Roku Mariana Jachimowicza, wielkiego poety wałbrzyskiego, który w 2016 r. był bohaterem wielu wydarzeń kulturalnych. Prezentujemy twórców z Wałbrzycha i regionu oraz znanych w świecie. Zamieszczamy publikacje o środowisku fotografów, oraz nowościach i dorobku niektórych instytucji kultury w mieście, także o architekturze modernistycznej w Wałbrzychu.

W „Magazynie” nie zabrakło zapowiedzi ważniejszych zdarzeń kulturalnych i informacji o tym, co się działo. Sympatycy pradawnych historii mogą przeczytać legendę o Starym Książu.

„Wałbrzyski Magazyn Kulturalny” pojawił się w miejsce „Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego”, który nie dawał już możliwości szerszego spojrzenia na kulturę wałbrzyską.

Zachęcam do lektury kolejnych edycji „Magazynu” w tym roku – w końcu sierpnia i listopada. Życzę miłej lektury i mam nadzieję, że nasze artykuły, informacje, fotografie oraz rozwiązania graficzne znajdą Państwa uznanie.

Elżbieta Maria Kokowska, redaktor naczelna

Jeszcze o „WIK”

Wspominam o „Wałbrzyskim Informatorze Kulturalnym”, bo mieliście Państwo okazję widzieć go i w tym miejscu. Teraz już pożegnał się z czytelnikami. W ciągu dwudziestu lat prezentował twórców i ich dokonania, dorobek instytucji i stowarzyszeń oraz informował o zdarzeniach kulturalnych najpierw w województwie wałbrzyskim i Wałbrzychu, potem tylko w tym mieście. Zaczynał jako miesięcznik z kolorową okładką i czarno – białym wnętrzem, w ostatnich latach był cały barwny i drukowany na kredowym papierze. Przez większość lat utrzymywany był format A5.

Nasz jubileusz został uczczony w 2016 r., podczas dorocznego Dnia Wałbrzyskiego Twórcy. Na ręce redaktor naczelnej „WIK” Elżbiety M. Kokowskiej prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej złożył podziękowania i przekazał pamiątkową statuetkę (na zdjęciu). Zespół redakcyjny zaprezentował wystawę okładek czasopisma z 20. lat (na fotografii).

Formuła „WIK” – typowego informatora wyczerpała się. Jednak szczęśliwie nie powstała luka na wałbrzyskim, kulturalnym rynku wydawniczym. Zaczął ukazywać się „Wałbrzyski Magazyn Kulturalny” w zmienionym formacie i kształcie merytorycznym. EMK