Archiwa tagu: Pasje

Pasje

Szanowni Państwo, zapraszam do lektury kolejnej edycji Wrocławskiego Magazynu Ekologiczno-Łowieckiego „Pasje”.

Bardzo dziękuję za Wasze dotychczasowe zainteresowanie naszym periodykiem i ciepłe jego przyjęcie. We wstępie spoglądamy od strony praktycznej, czyli efektu, na kwestię udziału latorośli myśliwych w polowaniu na przykładzie jednego z krajów europejskich o znacznym dorobku kulturowym dla naszej ludzkiej cywilizacji. Bo coś to wygląda, że wytrwale brniemy w absolutne zwycięstwo ducha nad materią. Nie mało miejsca poświęcamy osobie i zbiorom graficznym Ryszarda Marii Wagnera. Zbiory Pana Ryszarda należą do najciekawszych w Polsce. Osobną sprawą są zbiory kolekcjonerskie dr Daniela Kurczowego, to wędrówka po różnych przejawach rzemiosła artystycznego związanego z łowiectwem. Przedstawiona osoba Pana Henryka Mąki, między innymi twórcy zespołu muzycznego „Trompes de Pologne” członka międzynarodowej Federacji Trąb Francuskich, zapowiada pojawienie się tematów sokolniczych na naszych łamach. Na mających w tym roku miejsce w Krakowie organizowanych przez Klub św. Huberta „Intelektualiach” magazyn nasz wziął udział w dyskusji panelowej poświęconej czytelnictwu prasy związanej z łowiectwem. Tradycyjnie już objęliśmy patronatem medialnym Mistrzostwa Polski W Dziczyźnie. Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do wizyty w Muzeum Ślężańskim i obejrzenia wystawy oraz filmu „Człowiek i przyroda Ślęży.

Życzę miłej, a może i pożytecznej lektury
Redaktor naczelny
Jacek Seniów

„PASJE”: CZY POTRAFIMY WSPÓŁŻYć ZE ŚRODOWISKIEM?

Prezentujemy najnowszy numer Magazynu Ekologiczno-Łowieckiego PASJE, kierowanego z ramienia Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu przez redaktora naczelnego Jacka Seniowa, członka SDRP Dolny Śląsk.

Środowisko naturalne, a szczególnie co niektóre jego elementy, są częstymi gośćmi różnych mediów. Zgadzamy się, że każdy ma prawo mieć swoje poglądy na nie, tylko czy każdy taki pogląd ma kształtować naszą rzeczywistość? Szczególnie, że chodzi o rzecz najwyższej dla nas wagi – o środowisko naturalne, w którym żyjemy. Natura rozwiązuje swoje problemy poprzez utrzymywanie równowagi, dzięki czemu funkcjonuje właściwie. Jest miejsce dla roślinożercy i dla drapieżnika, dla pasożyta i dla żywiciela, a wszyscy istnieją i rozwijają się dzięki sobie, mimo pozornych sprzeczności. Nasze zapędy bezwzględnego przekształcania środowiska naturalnego dla swoich potrzeb na pewno powinny ulec ukróceniu. (Ze Wstępu)

Czytaj dalej