Archiwum Cezarego Żyromskiego

dziennikarzerp.wroclaw.pl – pod takim adresem witryna Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk funkcjonowała w latach 2002 – 2009. Redagował ją samodzielnie Cezary Żyromski, przy pomocy Waldemara Brygiera, „kodującego” teksty do formatu używanego w Internecie i umieszczającego wszystkie materiały na serwerze.

Jakiś czas temu Czarek, zapytał mnie czy mógłbym gdzieś odszukać kopię tej witryny, bo odmówił mu posłuszeństwa  dysk twardy, na którym przechowywał kopie tekstów i zdjęć z tamtych lat. Miałem kilka kopii tej witryny zapisanych na tzw. backupach, ale i one nie od razu się poddały. Po wielu pracochłonnych próbach – ostateczną kompletną kopię trzeba było skleić z wielu kopii cząstkowych – udało się!


KOPIA witryny dziennikarzerp.wroclaw.pl

KOPIA witryny na serwerach Internet Archive

Rękopisy nie płoną – twierdził pewien, bardzo popularny nad Wisłą i Nysą Łużycką, rosyjski pisarz. Redaktor Żyromski o mały włos nie przekonałby się, że niektóre rękopisy MOGĄ jednak spłonąć, gdy np. zawiedzie dysk twardy. Technologia jednak górą, bo jeden popsuty dysk twardy, to zbyt mało, byśmy cenne rękopisy (i zdjęcia!) stracili na zawsze. Moich kilka dysków z tzw. redundantnymi kopiami internetowej witryny wystarczyło, by uratować całą witrynę z „pożogi”.

Zapyta się ktoś, czy tak samo jest z funkcjonującymi w Internecie dziesiątkami milionów kopii pewnego „obozowego” wyrażenia o Polsce, które tam trafiły już po uchwaleniu tzw. noweli ustawy o IPN? Odpowiedź jest retoryczna! Tak to już jest, że im bardziej niektórzy życzą sobie by „spłonęły”, tym uparciej będą trwać! Już Państwo wiecie, dlaczego: Rękopisy nie płoną!

Bogusław Serafin, redaktor dziennikarzerp.eu