Archiwa tagu: Wojna w Ukrainie

DZIENNIKARZE „GAZETY WYBORCZEJ” I IMIGRANCI WSPÓLNIE POKAŻĄ SYTUACJĘ UCHODŹCÓW W POLSCE

Finałem działań będzie wydanie „Gazety Uchodźców”, które ukaże się 20 czerwca, czyli w Światowy Dzień Uchodźcy (screen Wyborcza.pl)

„Gazeta Wyborcza” (Agora SA) rusza z cyklem, w ramach którego dziennikarze tego tytułu oraz imigranci będą pisać o sytuacji uchodźców w Polsce.

Dziennikarze i cudzoziemcy mają pracować nad materiałami w dwuosobowych grupach. W projekt będą zaangażowani m.in. dziennikarze redakcji działu Świat, „Wysokich Obcasów” i serwisu Wyborcza.biz oraz osoby reprezentujące środowisko imigrantów, w tym działacze z organizacji pozarządowych i aktywistów różnych narodowości. Teksty, podcasty i reportaże wideo tworzone przez 20 tandemów publikowane będą na podstronie Wyborcza.pl/gazetauchodzcow. Finałem działań będzie wydanie „Gazety Uchodźców”, które ukaże się 20 czerwca, czyli w Światowy Dzień Uchodźcy.

Czytaj dalej

DEFENCE24 UZBIERAŁA PONAD 1,5 MLN ZŁ NA DRONY DLA UKRAINY

A Bayraktar czeka

Do końca zbiórki zostało 72 dni. Wciąż brakuje sporej sumy (fot. zrzutka.pl/Defence24)

Ponad 1,5 mln zł zebrano w serwisie zrzutka.pl na polskie drony dla Ukrainy w ramach zbiórki zorganizowanej przez redakcję Defence24. Akcja potrwa jeszcze 2,5 miesiąca, a do zebrania zostało 3,5 mln zł. Dron ze zbiorki Sławomira Sierakowskiego już gotowy do przekazania.

Zbiórka na polską amunicję krążącą Warmate wyraźnie wyhamowała. Po starcie w ostatnim tygodniu lipca do końca sierpnia udało się zebrać milion złotych. Kolejne pół miliona zbierano ponad półtora miesiąca.

Czytaj dalej

SIERAKOWSKI PO UDANEJ ZBIÓRCE NA BAYRAKTARA:

Dwa scenariusze, co stanie się z pieniędzmi”

Zorganizowaliśmy sobie możliwość udzielenia realnej pomocy Ukraińcom w tej wojnie i właśnie wykorzystujemy tę szansę” – napisał w serwisie Zrzutka.pl Sławomir Sierakowski (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Po udanej zbiórce publicznej na dron Bayraktar – w niedzielę osiągnięto cel i zebrano 22,5 mln zł – Sławomir Sierakowski chce przekazać pieniądze ukraińskiej instytucji, która statutowo zajmuje się zakupem broni. Możliwy jest jednak jeszcze jeden scenariusz – gdyby firma Baykar zdecydowała się przekazać dron za darmo.

Czytaj dalej

MATEUSZ LACHOWSKI KORESPONDENTEM POLSAT NEWS W UKRAINIE I AUTOREM W „NEWSWEEK POLSKA”

Mateusz Lachowski współpracował wcześniej m.in. z TVN 24, Radiem Zet i RMF FM (fot. materiały prasowe)

Polsat News uruchamia placówkę zagraniczną w Kijowie. Stałym korespondentem stacji w Ukrainie został Mateusz Lachowski, który będzie też przygotowywał relacje dla „Wydarzeń” oraz kanału Wydarzenia 24. Równolegle dołączył do grona autorów „Newsweek Polska”.

Mateusz Lachowski współpracował wcześniej m.in. z TVN 24, Radiem Zet i RMF FM. 

Czytaj dalej

JUŻ 32 DZIENNIKARZY STRACIŁO ŻYCIE PODCZAS WOJNY W UKRAINIE

Lista dziennikarzy, którzy stracili życie na wojnie w Ukrainie, jest coraz dłuższa (fot. Unsplash.com/Engin Akyurt)

Stacja informacyjna Sky News, powołując się na ukraiński parlament, podała, że od 24 lutego, czyli od pierwszego dnia zbrojnego ataku Rosji w Ukrainie, zginęło 32 dziennikarzy.

W poniedziałek Reporterzy bez Granic informowali, że według ich obliczeń na wojnie w Ukrainie zginęło ośmiu przedstawicieli mediów, a 12 zostało rannych. Organizacja zaznaczała jednak, że nie ma pełnego dostępu do danych.

Czytaj dalej

ZGINĄŁ OŁEKSANDR MACHOW, REPORTER TELEWIZJI UKRAINA 24

Ołeksandr Machow miał 36 lat, walczył już podczas konfliktu w 2014 roku (screen: YouTube/Україна 24)

Ołeksandr Machow, reporter kanału telewizji Ukraina 24, zginął podczas ostrzału miasta Izium w obwodzie charkowskim. Oficjalnie to ósmy dziennikarz, który stracił życie podczas wojny w Ukrainie. Jednak według ukraińskiego Krajowego Związku Dziennikarzy, łącznie zginęło już 24 pracowników mediów.

Czytaj dalej

Z KRONIKI PANDEMII

Eksplozja pomocy

Małgorzata Garbacz

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Koronawirus, praworządność, pegasus, inflacja i nawet niszczące wichury – odeszły w cień. Na granicy z Ukrainą wyrósł mur. Wolontariuszy. Polacy – jak zawsze, w zagrożeniu okazują siłę. Transport, ubrania, jedzenie, schronienia dla uciekających ze Wschodu. Słowo pomoc zawiera „moc”. Przez pierwsze dwa tygodnie ochotnicy idą na całość. Bo nie ma decyzji rządzących. Trudno spotkać się z rozsądkiem, gdy nadszedł potężny kryzys. Obywatele „ryją berety”, by znaleźć wsparcie dla napadniętych cudzoziemców. 

Jadą na granicę. Uzupełniają kadry fundacji pomocowych. Służą pokrzywdzonym. Jak zawsze pójdzie na konto władzy. Ona służy do chwalenia. Się! Mem rozsadził komórki: „Polacy pomagają uchodźcom. A rząd na to pozwala”. 

Czytaj dalej

APEL DO DZIENNIKARZY ROSYJSKICH

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Rosyjskich Dziennikarzy, by przekazując w mediach swego kraju informacje na temat wojny w Ukrainie kierowali się zasadą rzetelności i uczciwości.

Zwracamy się do członków Związku Dziennikarzy Rosji (Russian Union of Journalists RUJ): Wasz Związek należy do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ). To członkostwo zobowiązuje do przestrzegania Międzynarodowej Karty Etyki Dziennikarskiej, uchwalonej na kongresie IFJ w roku 2019. W pierwszym punkcie Karty zapisano: „podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawa opinii publicznej do jej poznania”. Wzywamy Was do poszanowania prawa, do pisania i mówienia o wojnie w Ukrainie tylko na podstawie sprawdzonych faktów i źródeł informacji.

Czytaj dalej

LWOWSKIE CENTRUM DLA DZIENNIKARZY JUŻ DZIAŁA

Setki zainteresowanych

Lwowskie Centrum Wolności Prasy ściśle współpracuje z europejską siecią dziennikarską n-ost (fot. Unsplash.com)

W sobotę we Lwowie ruszyło Centrum Wolności Prasy uruchomione przez Reporterów bez Granic (RSF) i ukraiński Instytut Informacji Masowej (IMI). – Są setki zainteresowanych – mówi „Presserwisowi” Jeanne Cavalier z RSF. W nocy z soboty na niedzielę na bazę wojskową niedaleko Lwowa spadły rosyjskie pociski.

– Działamy dopiero dwa dni, a każdego dnia odwiedziło nas po kilkudziesięciu dziennikarzy – mówi przedstawicielka RSF. Większość przychodzi, by w spokoju pracować, korzystając z Wi-Fi i przestrzeni przygotowanej dla łącznie około 40 osób.

Czytaj dalej

MY, DZIECI WOJNY

Wojciech W. Zaborowski

Historia zatoczyła koło. Zanosi się na to, że część naszego pokolenia, obecnych osiemdziesięciolatków urodzonych w wojennych latach 1939–1945, dokona swego żywota znów w cieniu imperialnej wojny w Europie. Fakt, że prawie całe życie przeżyliśmy w Polsce w latach pokoju, jest słabą pociechą, bo wiedząc, jaka była przeszłość, martwimy się niewiedzą na temat przyszłości, która w ograniczonym wprawdzie zakresie dotyczy nas, ale w której żyć będą nasze dzieci i wnuki. Czy naprawdę zresztą żyliśmy w pokojowej Europie?

Czytaj dalej