Archiwa tagu: Wojna w Ukrainie

ZGINĄŁ OŁEKSANDR MACHOW, REPORTER TELEWIZJI UKRAINA 24

Ołeksandr Machow miał 36 lat, walczył już podczas konfliktu w 2014 roku (screen: YouTube/Україна 24)

Ołeksandr Machow, reporter kanału telewizji Ukraina 24, zginął podczas ostrzału miasta Izium w obwodzie charkowskim. Oficjalnie to ósmy dziennikarz, który stracił życie podczas wojny w Ukrainie. Jednak według ukraińskiego Krajowego Związku Dziennikarzy, łącznie zginęło już 24 pracowników mediów.

Czytaj dalej

Z KRONIKI PANDEMII

Eksplozja pomocy

Małgorzata Garbacz

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Koronawirus, praworządność, pegasus, inflacja i nawet niszczące wichury – odeszły w cień. Na granicy z Ukrainą wyrósł mur. Wolontariuszy. Polacy – jak zawsze, w zagrożeniu okazują siłę. Transport, ubrania, jedzenie, schronienia dla uciekających ze Wschodu. Słowo pomoc zawiera „moc”. Przez pierwsze dwa tygodnie ochotnicy idą na całość. Bo nie ma decyzji rządzących. Trudno spotkać się z rozsądkiem, gdy nadszedł potężny kryzys. Obywatele „ryją berety”, by znaleźć wsparcie dla napadniętych cudzoziemców. 

Jadą na granicę. Uzupełniają kadry fundacji pomocowych. Służą pokrzywdzonym. Jak zawsze pójdzie na konto władzy. Ona służy do chwalenia. Się! Mem rozsadził komórki: „Polacy pomagają uchodźcom. A rząd na to pozwala”. 

Czytaj dalej

APEL DO DZIENNIKARZY ROSYJSKICH

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Rosyjskich Dziennikarzy, by przekazując w mediach swego kraju informacje na temat wojny w Ukrainie kierowali się zasadą rzetelności i uczciwości.

Zwracamy się do członków Związku Dziennikarzy Rosji (Russian Union of Journalists RUJ): Wasz Związek należy do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ). To członkostwo zobowiązuje do przestrzegania Międzynarodowej Karty Etyki Dziennikarskiej, uchwalonej na kongresie IFJ w roku 2019. W pierwszym punkcie Karty zapisano: „podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawa opinii publicznej do jej poznania”. Wzywamy Was do poszanowania prawa, do pisania i mówienia o wojnie w Ukrainie tylko na podstawie sprawdzonych faktów i źródeł informacji.

Czytaj dalej

LWOWSKIE CENTRUM DLA DZIENNIKARZY JUŻ DZIAŁA

Setki zainteresowanych

Lwowskie Centrum Wolności Prasy ściśle współpracuje z europejską siecią dziennikarską n-ost (fot. Unsplash.com)

W sobotę we Lwowie ruszyło Centrum Wolności Prasy uruchomione przez Reporterów bez Granic (RSF) i ukraiński Instytut Informacji Masowej (IMI). – Są setki zainteresowanych – mówi „Presserwisowi” Jeanne Cavalier z RSF. W nocy z soboty na niedzielę na bazę wojskową niedaleko Lwowa spadły rosyjskie pociski.

– Działamy dopiero dwa dni, a każdego dnia odwiedziło nas po kilkudziesięciu dziennikarzy – mówi przedstawicielka RSF. Większość przychodzi, by w spokoju pracować, korzystając z Wi-Fi i przestrzeni przygotowanej dla łącznie około 40 osób.

Czytaj dalej

MY, DZIECI WOJNY

Wojciech W. Zaborowski

Historia zatoczyła koło. Zanosi się na to, że część naszego pokolenia, obecnych osiemdziesięciolatków urodzonych w wojennych latach 1939–1945, dokona swego żywota znów w cieniu imperialnej wojny w Europie. Fakt, że prawie całe życie przeżyliśmy w Polsce w latach pokoju, jest słabą pociechą, bo wiedząc, jaka była przeszłość, martwimy się niewiedzą na temat przyszłości, która w ograniczonym wprawdzie zakresie dotyczy nas, ale w której żyć będą nasze dzieci i wnuki. Czy naprawdę zresztą żyliśmy w pokojowej Europie?

Czytaj dalej

OŚWIADCZENIE PREZYDIUM ZG SDRP W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINIE

Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo protestuje przeciw trwającej inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Apelujemy o niezwłoczne zawieszenie broni i zaprzestanie wyniszczającej wojny, niweczącej dorobek życia mieszkańców, siejącej spustoszenie i śmierć w miastach i wsiach Ukrainy.

Popieramy wszelkie wysiłki zmierzające do przywrócenia pokoju i zapewnienia normalnych warunków życia milionom naszych sąsiadów, szukających dzisiaj pomocy i schronienia w Polsce i innych krajach europejskich. Dziękujemy tysiącom ofiarnych polskich wolontariuszy i organizacjom społecznym spieszących z pomocą uchodźcom. Jednocześnie żądamy podjęcia przez władze państwowe pilnych działań w celu zapewnienia sprawnej pomocy uchodźcom i ich samorzutnym opiekunom oraz stworzenia systemowych ram dających im gwarancję godziwego życia w naszym kraju.

Zwracamy się z apelem do wszystkich dziennikarzy informujących o sytuacji na Ukrainie, dramatach uchodźców i ich losach na uchodźstwie, o zachowanie zasady uczciwości – także w komentarzach i ocenach trwającej inwazji. Apelujemy o powściągliwość w przerzucaniu odpowiedzialności za agresję na cały naród rosyjski i podsycanie niechęci do ludzi kultury, a nawet arcydzieł klasyki rosyjskiej.

Solidaryzując się z naszymi sąsiadami walczącymi dzisiaj o zachowanie niepodległości i suwerenności swojej ojczyzny, usilnie apelujemy o pilne podjęcie rozmów pokojowych w imię podstawowych wartości humanistycznych: ochrony ludzkiego życia i respektowania podstawowych praw człowieka.

Prezydium Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa, 7 marca 2022

POLSKIE MEDIA ZATRUDNIAJĄ UKRAIŃSKICH DZIENNIKARZY

Polskie media, w tym Wirtualna Polska, Onet i TVN 24, stworzyły serwisy w języku ukraińskim, aby Ukraińcy, którzy uciekli do Polski, mieli dostęp do wiarygodnych informacji (fot. Pexels.com)

Polskie redakcje zatrudniają ukraińskich dziennikarzy do współtworzenia serwisów ukraińskojęzycznych.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę do Polski uciekło już ponad milion Ukraińców. Polskie media, w tym Onet, Wirtualna Polska i TVN 24, stworzyły serwisy w języku ukraińskim, aby Ukraińcy, którzy przybyli do Polski, mieli dostęp do wiarygodnych informacji. Do pracy przy tworzeniu ukraińskojęzycznych serwisów zatrudniani są ukraińscy dziennikarze. 

Czytaj dalej

POLSKIE MEDIA WYSYŁAJĄ KOLEJNYCH KORESPONDENTÓW DO UKRAINY

Aleksandra Rutkowska przygotowuje relacje ze Lwowa dla redakcji Outriders (screen: Facebook.com/Onet Rano)

„Gazeta Wyborcza” i Outriders wysyłają kolejnych dziennikarzy do ogarniętej wojną Ukrainy. – Będą na miejscu tak długo, jak pozwolą na to okoliczności i będzie tego wymagać sytuacja – mówi Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory. Kolejnych reporterów zamierza wysyłać RMF.

Dziennikarze Michał Olszewski i Jan Latała z redakcji „Wyborczej” wyjechali do Lwowa.

Czytaj dalej