Archiwa tagu: protesty

POLICJANCI AGRESYWNI WOBEC DZIENNIKARZY W CZASIE STRAJKU KOBIET

Strajk Kobiet we Wrocławiu. Policja zatrzymała jednego z uczestników marszu. Z naszych informacji wynika, że to reporter Strajku Kobiet (Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta)

Podczas poniedziałkowych protestów Strajku w Warszawie i Wrocławiu doszło do ataków policjantów na dziennikarzy. 

Warszawski protest miał się rozpocząć o godz. 16 na rondzie Dmowskiego, jednak po południu organizatorki poinformowały na kanale Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Telegramie, że rondo jest odcięte przez barierki i radiowozy, a w podziemiach roi się od funkcjonariuszy. „Skoro oni z nami pogrywają, my z nimi też. Widzimy się o 16, ale lokalizacja będzie podana tutaj oraz na wydarzeniu chwilę przed. Powodzenia i trzymajcie się, widzimy się!” – napisały aktywistki. Ostatecznie protest odbył się na rondzie Czterdziestolatka.

Czytaj dalej

SZEFOWIE MEDIÓW WIERZĄ, ŻE STRAJK PRZYNIESIE EFEKTY

W środę protestowano także przed siedzibą TVP (fot. Piotr Molecki/East News)

Zdaniem szefów polskich mediów środowy protest może przynieść realne efekty. – Politycy PiS już mówią, że będą się zastanawiać. Jest to rozmiękczane. Coś dobrego z tego protestu wyniknie – stwierdza Bartosz Węglarczyk.

Dopiero bezprecedensowy protest mediów rozpoczął dyskusję nad projektem podatku od reklam. Czarne ekrany stacji telewizyjnych, w kółko powtarzane te same komunikaty radiowe, jednakowe okładki gazet i wyłączone portale internetowe zaskoczyły odbiorców.

Czytaj dalej

W OBRONIE BIAŁORUSKICH DZIENNIKARZY

Na Białorusi rozpoczął się proces Kaciaryny Andrejewej i Darii Czulcowej – dziennikarek pierwszej niezależnej telewizji w tym kraju BIEŁSAT. Dziennikarkom postawiono absurdalny zarzut kierowania zamieszkami i paraliż komunikacji miejskiej. Dziennikarki umieszczone na sali sądowej w klatce przeznaczanej dla najgroźniejszych przestępców, w pierwszym dniu procesu nie przyznały się do zarzucanych im czynów.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP wyraża solidarność z obu dziennikarkami BIEŁSATU oraz innymi prześladowanymi na Białorusi dziennikarzami, których jedyną „winą” było wypełnianie misji informacyjnej. SDRP podkreśla, iż wolne i niezależne media są fundamentem współczesnego państwa i każdej demokracji.

SDRP, opowiadając się za wolnością i pluralizmem mediów, apeluje do władz Białorusi o odstąpienie od procesu dziennikarek BIEŁSATU oraz zaprzestanie represji względem dziennikarzy. Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów!

Z wyrazami dziennikarskiej solidarności

PREZYDIUM
Zarządu Głównego SDRP
Źródło: PORTAL ZARZĄDU GŁÓWNEGO RP
(http://dziennikarzerp.org.pl/w-obronie-bialoruskich-dziennikarzy/)
Stanowisko Zarządu Głównego SDRP popiera Zarząd SDRP Dolny Śląsk.

82 DZIENNIKARZY ZATRZYMANYCH PODCZAS PROTESTÓW W ROSJI

W protestach wzięły udział setki tysięcy Rosjan (screen: YouTube/Guardian News)

Podczas protestów w Rosji związanych z żądaniem uwolnienia Aleksieja Nawalnego zatrzymano blisko 5,4 tys. osób. Według serwisu Open Media w tym gronie znalazło się co najmniej 82 dziennikarzy.

Konstantin Fomin z OVD-Info, od 2011 roku zajmującego się relacjonowaniem protestów w Rosji i walką o prawa człowieka, nazwał te zatrzymania rekordowymi. Sofia Rusowa z Biura Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Mediów poinformowała serwis Open Media, że wśród zatrzymanych (1,8 tys. w samej stolicy kraju) było co najmniej 82 dziennikarzy. Według jej danych najwięcej w Moskwie (21) i Petersburgu (10).

Czytaj dalej