SZTUCZNA INTELIGENCJA WYGENEROWAŁA ARTYKUŁ DLA WYBORCZEJ.BIZ

Kto się zorientował?

Sztuczna inteligencja już sprawdza się w świecie dziennikarskim, ale dziennikarzy długo nie zastąpi (fot. Marcus Winkler/Unsplash.com)

Bolesław Breczko, dziennikarz Wyborcza.biz, opublikował artykuł stworzony przez sztuczną inteligencję. Sam przyznaje, że tekst był słaby, ale redaktorzy, którym go przesłał, nie zorientowali się, że został stworzony przez ChatGPT. Sztuczna inteligencja coraz głębiej wchodzi w dziennikarstwo.

Kilka tygodni temu „Presserwis” opublikował informację o eksperymencie ze sztuczną inteligencją, która czyta biuletyn informacyjny o wojnie w Ukrainie głosem Jarosława Kuźniara. Kuźniar mówił nam wtedy o szczegółach projektu i o konieczności oznaczania takich materiałów sygnaturą potwierdzającą, że zostały stworzone z pomocą AI.

„AI poradziła sobie świetnie”

Podobną opinię wyraża Bolesław Breczko z Wyborcza.biz, który opublikował tekst stworzony przez AI. „Nie chciałem nikogo wprowadzać w błąd, oszukać, uważam, że teksty pisane przez AI powinny być wyraźnie oznaczane. Tylko w ten sposób mogłem sprawdzić, czy ktoś rozpozna, że materiał nie jest stworzony przez człowieka” – napisał w poniedziałek, objaśniając szczegóły swojego eksperymentu.

Czytaj dalej