Z KRONIKI PANDEMII

Dziurawa dynia

Ale kota może zabraknąć. Jak w zestarzałym już dowcipie: Kot z walizką stoi na progu. I mówi do swego pana: – Przesadziłeś, odchodzę. Adresat odpowiedzi będzie się miał z pyszna? Nic, tylko zrywać boki. Choćby podczas czytania tego felietonu.

Samorządy są zasypane węglem. Który ma być. Ich nowym symbolem będzie… szufla. 7 października protestowali w stolicy. Zastanawiali się, jak wybrać mniejsze zło. Czyli dogadać się z rządem. Coś tam zatrybiło. Ale samorządom przedłużono kadencję do 30 kwietnia 2023 r. 

A w społeczeństwie niezadowolenie rezonuje; Polaków rozmowy: „A może Poczta Polska będzie sprzedawać węgiel?”, „Owszem, ale niech sprzedaje w kopertach”, „A co, listonosz nie może węgla roznosić?!”. 

Sarkazmu ci u nas na kopy. Oby nie zabrakło tabletek z jodkiem potasu; sprowadzono ich 57 milionów i są kierowane do straży pożarnej. Mają zabezpieczyć tarczycę. – Nie, nie – martwią się rodacy. – Nie chcemy „takiego ognia”. Wojna na Ukrainie trwa osiem miesięcy. Ukraińcy walczą o swoje państwo, o wolność. Świat pomaga. Dwa wzory: hartu ducha i współpracy. Polacy udzielili schronienia milionom ludzi, choć zadomowiło się ok. 1,6 – 1,8 mln osób. Przybysze z sąsiedztwa są widoczni w wielu miastach. Do Polski wjechało 7,051 mln, wyjechało 5,254 mln Ukraińców. Zatem zostało ok. 1,8 mln. Przykład z Wrocławia: 673 tys. mieszkańców, a z Ukraińcami – 850 tysięcy.

Skojarzenie ze Wzgórza Gedymina, pod Wałbrzychem: Ludzi wchodzących na nową wieżę widokową liczy fotokomórka. Jak turystów za dużo, bramka zamyka się. Gdybyż taki automat mierzył bzdury w naszym życiu publicznym! Nikt nikomu prosto z mostu nie wyrąbie. Tylko – trzask – zamyka się furtka. „Don`t worry, be ready” – narzuca się hasło z reklamy.

Fachowcy twierdzą, że cenowy potwór wymknął się spod kontroli. Krajanie zadłużają się gdzieś na mieście, u złych ludzi. Nie uiszczają w terminie opłat za media. W aptekach pierwsze pytanie nie dotyczy skuteczności leku lecz jego ceny. Na bazarach, tłumek kłębi się pod koniec handlowania, kiedy sprzedawcy taniej pozbywają się warzyw i owoców. Na grobach w tym roku będzie mniej zniczy i kwiatów. Prof. Marian Noga, ekonomista, policzył, że „dosypano” na rynek ok. 300 mld złotych. Inny, też przed laty zasiadający w RPP: – Bajdurzenie o inflacji mamy. Rząd wiosłuje w jedną stronę, NPB – w przeciwną.

Osławiony polityk ze strony rządzących, pytany o efekty takich zastrzyków i ruchów: – Jakie są efekty? – Są jakie są – odpowiada. Dyplomacja to, czy raczej… Satyryk nie owija w bawełnę: – Do kabaretu, bo jak można tak trwonić talent! Jakże pasuje fragment tekstu Agnieszki Osieckiej: „Ogólnie zaś chodzi o to, żeby nie być idiotą”. Piosenkę skomponował Seweryn Krajewski, a wykonywały m .in. Maryla Rodowicz, Katarzyna Groniec.

Zdaniem poirytowanych obserwatorów – „wokół pełno tego towarzystwa”. Tylko jakoś bawić się nie wypada. Zaaplikować harnasia (zbójnik z gór, balet K. Szymanowskiego i nie tylko). Hm, pod opieką króla stanie się wszakże hetmanem. Ojojoj, wyobraźnia poszła za daleko.

To wszystko jest tłem do pandemii. Nikt jej przecież nie odwołał. A chciałoby się pogonić w diabły. Być może covid-19 stanie się chorobą endemiczną, to znaczy, że przez wiele lat będzie występował na danym obszarze. Zdaniem WHO, nie pożegnamy szybkiego przyrostu zakażeń w krótkim czasie. Omikron nie jest ostatnim wariantem SarsCov-2. Odporność populacyjna i śmiertelność rozkłada się nierówno. Wirusolodzy z Danii, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Hiszpanii, gdzie poziom zaszczepienia jest wysoki (70 – 90%) uważają, że za wcześnie na optymistyczny scenariusz. Do końca października mają u nas obowiązywać maseczki w przychodniach, aptekach i szpitalach.

Z datą 20 października 2022 roku Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienia dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce wykonano dotąd 57,2 mln wszystkich szczepień przeciwpandemicznych. Jednocześnie zapowiedziano wzrost zachorowań na przełomie grudnia i stycznia. Dla porządku – oficjalne dane MZ: od 13.10. do 19.10.2022 r. odnotowano 9711 zakażeń (1793 ponownych) i 42 zgony; wykonano 62 tys. testów. Lekarze apelują, aby również szczepić się przeciw grypie. Bo nie ma kolizji, kiedy się to robi i przyjmuje także buster (dawka 3. i 4.) – wyjaśnia prof. Andrzej Matyja, b. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. I powtarza, że dzięki temu można uniknąć lub zmniejszyć dotkliwość powikłań.

Dla wszystkich życie toczy się teraz pod górkę. Dla niektórych – górka bardziej stroma. Weźmy prawników. Pewien nielubiany przez władzę sędzia, o przeciąganiu liny z Unią Europejską, wypowiedział się publicznie: – Albo chcemy mieć nowoczesny wymiar sprawiedliwości, albo wyroby sądopodobne?

Czy kolejni strajkujący muszą „wytrąbić” swoje postulaty – to słowa reportera o manifestujących. Ostatnio po tani węgiel, ruszyli na ulicę górnicy w Katowicach. – Pokrzykiwania „zła władza jest zła” już nie wystarczą. W pewnej szkole, podczas pasowania na ucznia, dzieci śpiewały: „Ręka w rękę, ramię w ramię, nie jesteśmy tutaj sami”.

Na uczelniach, które rozpoczęły rok akademicki, zastanawiają się, czy nauka online zmniejszy koszty ogrzewania, horrendalnie wywindowane. Gdzie szukać spokoju? Wśród uczącej się braci. Student do studenta: – Powtarzałeś coś przed egzaminem? – Tak, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze. Widocznie stosował się do powiedzenia, że lenistwo to zwyczaj odpoczywania zanim się zmęczysz.

Małgorzata Garbacz