TOMASZ LIS ODCHODZI Z „NEWSWEEKA”

Oświadczenie zarządu RASP

Czytaj też: Odejście Tomasza Lisa. Czy teraz będzie mógł się pożegnać z czytelnikamiNewsweeka?

„Jest czas powitań i czas pożegnań” – napisał Lis na Twitterze. „Serdecznie dziękuję moim koleżankom i kolegom z Newsweeka za dziesięcioletnią wspólną pracę, fascynującą przygodę w niezwykłych czasach. Newsweek jest w doskonałych rękach i ma przed sobą świetną przyszłość. Powodzenia” – dodał.

Lis: „Media w Polsce nie kontrolują władzy”

Tomasz Lis w ostatnim „Newsweeku Polska” napisał duży wstępniak na temat kondycji mediów w Polsce. „W Polsce wolnych mediów już nie ma. Jest kilka wolnych redakcji. Nie trzeba niestety palców obu rąk, by je zliczyć” – zauważył Lis.

Czytaj też: Mocny ostatni felieton Tomasza Lisa przed jego odejściem z Newsweek Polska.Wolnych mediów już nie ma

I dodał: „Większość mediów i bardzo wielu dziennikarzy jest jednak zaplątanych w bardzo gęstą sieć politycznych, personalnych i towarzyskich zależności z władzą i jej ludźmi. […] Wchodzili dobrowolnie. Jedni ze strachu i oportunizmu, inni z pazerności, jeszcze inni z próżności”.

Lis zauważył też, że „w Polsce media nie kontrolują władzy, to władza na różne sposoby kontroluje większość mediów albo przynajmniej na nie wpływa”. Wyliczył też konkretne przypadki kolizji władzy i mediów: „Władza stosuje wobec mediów metody putinowskie (jak przy próbie pacyfikacji TVN), orbanowskie (jak w przypadku Polska Press) i własne, które są kombinacją presji, przekupstwa, a czasem uwodzenia”.

Konkluduje, że „kto się miał ześwinić, już się ześwinił –powiedział o sędziach Igor Tuleya. To samo można powiedzieć o dziennikarzach. Choć można odnieść wrażenie, że większość nawet nie pojmuje, o jaką stawkę toczy się gra”.

Czytaj też: Poufnarozmowa.com z mailami Dworczyka zablokowana, ale nie na długo. Blokada marna

Tomasz Lis redaktorem naczelnym „Newsweeka” był od marca 2012 roku. Wcześniej przez dwa lata kierował redakcją tygodnika „Wprost”. Karierę dziennikarską zaczynał w Telewizji Polskiej, był szefem „Wydarzeń” Polsatu i ”Faktów” TVN. Trzykrotny laureat nagrody Grand Press dla dziennikarza roku (1999, 2007 i 2009). Jest współwłaścicielem spółki Glob360 wydającej serwisy Grupy NaTemat.

(KOZ, 24.05.2022)
Źródło: PRESS.PL

https://www.press.pl)