POSEŁ PIS DOMAGA SIĘ KONTROLI MEDIÓW SAMORZĄDOWYCH

Irytują go, że walczą z PiS

W sprawie wydawnictw i mediów samorządowych jeszcze w ubiegłym roku do ministra kultury i dziedzictwa narodowego zwracał się rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. W liście pisał: „Wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego niesie ryzyko zakłócenia funkcji mediów w społeczeństwie demokratycznym – społecznej kontroli władz”. MKiDN odpowiedziało po terminie, że nie można zakazać wydawania prasy samorządowej, bo byłoby to sprzeczne z konstytucją.

– Gazety władzy zawsze pozostaną gazetami władzy – podkreślają zgodnie Andrzej Andrysiak, szef rady wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, i Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. W kontekście interpelacji Kownackiego Andrysiak dodaje: jeśli opozycja nie zacznie bronić lokalnych niezależnych mediów, to temat przed wyborami zabierze jej PiS.

Własne pozytywne stanowisko w sprawie mediów samorządowych przedstawiła za to „Gazeta Wyborcza”. Zdaniem jej publicysty Tomasza Jakubowskiego ograniczenie miejskich i gminnych wydawnictw „to kolejna próba nałożenia kagańca na wolne media”. – Sytuacja, gdy dziennikarze, w tym wypadku „Gazety Wyborczej”, stają w obronie mediów samorządowych, wydaje się godzić w podstawy misji dziennikarskiej, jaką jest niezależność – uważa jednak Mateusz Olszewski, wiceprezes Stowarzyszenia Mediów Lokalnych, które po publikacji „GW” wydało oświadczenie.

Czytaj też: „Gazeta Polska Codziennie” droższa o 50 groszy

Napisano w nim: „Stowarzyszenie Mediów Lokalnych z dużym niepokojem przygląda się kierunkowi, w jakim zmierza debata publiczna na temat mediów wydawanych przez samorządy”. I dalej: „Boli fakt, że tak ważny z punktu widzenia debaty publicznej temat, jakim jest obecność w przestrzeni publicznej mediów finansowanych i kontrolowanych przez samorządy, pada ofiarą politycznej rozgrywki”.

– Krok Kownackiego nie jest zaskakujący, bo wszystkie znaki wskazują, że PiS poczuł temat. Wcale się nie zdziwię, jeśli zobaczę w TVP materiał, że platformerscy samorządowcy niszczą niezależne media lokalne – komentuje Andrzej Andrysiak, prezes rady wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. – To właśnie cały absurd sytuacji – PiS i TVP broniące wolnych mediów. Proszę zresztą zwrócić uwagę na dobór miejscowości – Kownacki wskazał tylko takie, gdzie rządzą ludzie związani z PO, choć media samorządowe ma władza lokalna spod każdego szyldu: PO, PiS, Lewicy, PSL – mówi. I dodaje: – Stowarzyszenie Gazet Lokalnych od lat zwraca uwagę na ten problem, nie damy się jednak włączyć w żadną rozgrywkę partyjną.

Czytaj też: Zespół „NIE” pisze do zachodnich redakcji o notorycznym łamaniu wolności słowa w Polsce

(PAR, 20.04.2023)
Źródło: Press.pl

(www.press.pl)