PO MEDIACH Z ANGORĄ

Dlatego uważam, że TVP Info należy zlikwidować, a na jej miejsce powołać nowy 24-godzinny kanał informacyjny, w pełni pluralistyczny, pozbawiony politycznych dyrektyw i politycznego zarządzania. Jak to zrobić, to zadanie dla wszystkich środowisk opiniotwórczych, ale nie możemy pozwolić, by przyszła władza odtworzyła to, co w obecnej telewizji było najgorsze: propagandę kłamstw i nienawiści, szczucie przeciwko inaczej myślącym, światopoglądową nietolerancję, łamanie podstawowych zasad etyki dziennikarskiej – których to grzechów codziennie dopuszczali się propagandyści TVPiS. I żeby było jasne: robią to nadal, mając za nic normy etyki dziennikarskiej!

Prezenterzy „Wiadomości” TVP miesięcznie otrzymują ok. 50 tys. złotych. Za co? Za plucie, szczucie i sianie nienawiści? W TVP pracuje blisko 3 tys. osób, prawie 300 określanych jako dziennikarze i 100 dyrektorów!!! Średnia płaca wynosi ponad 11 tys. zł, co daje rocznie na pracowników i współpracowników około 600 mln złotych.

W latach 2016 – 2023 TVP dostała ponad 15 mld złotych! Nasze podatki szły i wciąż idą na opłacanie partyjno-rządowej propagandy Prawa i Sprawiedliwości. Raport NIK zarzucił spółce szereg nieprawidłowości, niegospodarność oraz doprowadzenie – w zakresie polityki kadrowo-płacowej – do „zjawisk korupcjogennych”. Jak wobec powyższego nazwać próby urządzenia się „gwiazd” TVP w nowej rzeczywistości? Cwaniactwo czy już przestępstwo w majestacie prawa?

Kolejny tydzień monitorowania „Wiadomości” TVP nie pozostawia złudzeń; zamiast rzetelnych informacji dostarczają półprawdy, manipulacje, hejt. W komentarzach i na paskach: „Opozycja już deklaruje jawne łamanie prawa”, „Wolność słowa jest zagrożona jak nigdy wcześniej”, „Chcą zamurować system medialny raz na zawsze”, „Opozycja chce przejmować niewygodne media”. Wymysły, bzdury, sloganowe oszustwa. Gra na zohydzenie przyszłego rządu, ustawienie siebie w roli ofiar i niewiniątek, robienie ciemnemu ludowi wody z mózgu. Pora pogodzić się z porażką! TVP już tonie i nic was przed katastrofą nie uratuje. Nawet zmiana kontraktów, bo te można unieważnić, a winnych przekrętów skazać.

Z drugiej strony, należy wziąć pod uwagę, że zmiany w mediach publicznych muszą nastąpić, ale nie powinny ich dokonywać osoby, które wcześniej te media psuły, nawet jeśli dziś są one po stronie opozycji. Nie wyobrażam sobie, by na czele KRRiT czy TVP stanęli politycy (a także dziennikarze czy menedżerowie), którzy w przeszłości przyczynili się do upolitycznienia mediów publicznych. Rezygnacja z takich prób będzie miarą wiarygodności nowej władzy. Czy historia miałaby się powtórzyć jako farsa? To by znaczyło, że pluralizm, niezależność, apolityczność mediów publicznych to tylko puste hasła. Dobre w okresie wyborczym, a po zwycięskich wyborach odkładane do lamusa jak wszystko, co zbędne.

MAREK PALCZEWSKI

TELEWIZOR POD GRUSZĄ

Do Sejmu weszli ziobryści – prawdziwi Polacy, patrioci z pierwszego tłoczenia, niezłomni obrońcy paśnika i wartości chrześcijańskich. Jeszcze do niedawna owa bezkompromisowa, ideowa partia kanapowa występowała pod szyldem Solidarnej Polski. Gdy wyszło na jaw, że nikt z piśmiennych, zdrowych na umyśle rodaków nie chce solidaryzować się z Polską Ziobry, Kowalskiego, Ozdoby i reszty tej jazgotliwej, skrajnej kato-prawicowej zgrai, sztandar zwinięto i wyprowadzono!

Dziś nad ich głowami łopocze flaga Suwerennej Polski – ukochanej, wolnej od Unii Rzeczpospolitej! Za taką NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ gotowi są poświęcić NASZE życie! Nie zawahają się przy tym ani na moment, tacy są zdeterminowani. Dla bojowników spod znaku SP my, Polacy, jesteśmy wzorem dla Unii, a nie odwrotnie! To my, potomkowie królewskiego szczepu Piastów, mamy rację w każdej sprawie, a nie oni – bezmyślni zwolennicy zjednoczenia krajów UE! Wie o tym Europa. Stąd ta niechęć sąsiadów do nas!

Weźmy dla przykładu Niemców i Rosjan. Toż te szwaby i kacapy, gdyby tylko mogli, natychmiast rozebraliby nas do rosołu i pozbawili suwerenności – stworzyli jakieś lewackie kondominium! Szwedzi nie lepsi, też by chętnie nas zniewolili! Raz już najechali na Rzeczpospolitą z zamiarem podbicia naszych ziem i zdobycia Jasnej Góry – matecznika Maryi Królowej Polski – z urodzenia, pochodzenia i miejsca stałego zamieszkania Żydówki. Pepiczkom za nic nie można ufać! Tym Szwejkom – choć Słowianie – zawsze było bliżej do Niemiaszków niż do nas! Austriacy nami gardzą, Szwajcarzy nas olewają. Anglicy i Francuzi są fałszywi i zakłamani do bólu! Zostawili nas na pastwę Hitlera! Paktowali bez nas ze Stalinem w Jałcie i do tej pory nawet nas za to nie przeprosili! Po Litwinach, Białorusinach i Ukraińcach możemy spodziewać się wyłącznie wszystkiego najgorszego.

Przykładów wrogich nam nacji gotowych wymazać Polskę z mapy Europy jest znacznie więcej! Na szczęście dzięki Suwerennej Polsce stajemy się krajem wyjątkowym – Państwem Szczególnej Troski!

ANTONI SZPAK
Źródło: Zarząd Główny SDRP

(dziennikarzerp.org.pl)