PO MEDIACH Z ANGORĄ

Nie podano, kto zarobił 298 890 zł brutto, ale mam nadzieję, że wkrótce się dowiemy. Tomasz Sakiewicz tylko w 2023 roku wypowiadał się prawie 150 razy, bracia Karnowscy 161 (obaj mieli stały ryczałt na 10 tys. zł miesięcznie), a Adrian Stankowski 105 razy (źródło: Wirtualna Polska). „Niezależni” komentatorzy dostawali kasę za to, co mówili na polityczne zamówienie! W TVP przepracowałem prawie 20 lat (1992 – 2010), ale nikomu nie płaciliśmy za występowanie w programach informacyjnych czy publicystycznych. Wszyscy dziennikarze komentujący wydarzenia robili to za darmo. Sam wielokrotnie brałem udział w programach innych stacji lub udzielałem wypowiedzi prasie, radiu lub portalom w internecie i nigdy nie wziąłem za to złotówki. Bo taka jest cena niezależności! By nie być posądzonym o stronniczość, o opinie wydawane na czyjeś zlecenie. Również wtedy, gdy wypowiadałem się jako medioznawca.

Dlatego skandalem jest to, że tzw. eksperci (medioznawcy, politolodzy, socjologowie etc.) brali pieniądze za klepanie trzy po trzy nieskładnych zdań na jakikolwiek zadany im temat. Srebrniki dostawali za plucie na opozycję, za szczucie na imigrantów, za tępą propagandę, za robienie widzom wody z mózgu. Profesorowie: Henryk Domański (81 wystąpień w 2023 r.), Marcin Szewczak (88), Mieczysław Ryba (84 razy w 2022 r.) i mgr Artur Wróblewski (na liście PiS-u w wyborach w 2023 r. – otrzymał niecałe 2 tys. głosów) to czołówka złotoustych ekspertów wypowiadających się na każdy temat. Jak nisko upadła TVPiS, że musiała płacić za sprzyjające władzy komentarze i opinie! Jak małej wiary byli ci „niezależni” publicyści i naukowcy, że musieli brać pieniądze za plucie na Tuska i opozycję, za wychwalanie PiS-u i dzielenie społeczeństwa na lepszy i gorszy sort! Czy TVPiS nie była w stanie znaleźć takich, którzy chętnie zeszmaciliby się za darmo?

Koniec rządów PiS-u oznacza również upadek TVPiS, upadek dużej części środowiska dziennikarskiego i naukowego. Część pseudodziennikarzy zaangażowała się w bezpośrednią działalność polityczną. Wielu ubrało się w szaty propagandzistów Prawa i Sprawiedliwości. Teraz nadszedł czas rozliczeń. Płatne komentarze polityczne to dowód na degenerację sporej grupy propisowskich dziennikarzy-propagandzistów. To jest już koniec, skończona gra. Więcej wypłat nie będzie, a być może niektóre przyjdzie zwrócić, bo staną ością w gardle. Pierwsze jaskółki już są: z b. szefami TVPiS – Adamczykiem, Pereirą i Tulickim rozwiązano umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.

MAREK PALCZEWSKI

DODAJMY ŻE….

Uzupełnieniem felietonu red. Palczewskiego niech będzie, że w gronie wymienionych komentatorów TVP Info były także między innymi „niezależne” walczące o wolność słowa panie Jolanta Hajdasz i Joanna Lichocka. Komentarze na czasie i po linii, kilka razy w miesiącu, uzupełniały ten pisowski jazgot propagandowy, jaki się sączył z anteny TVP Info. Stały komentarz w tej telewizji miał przewodniczący SDP red. Krzysztof Skowroński. Powiedzieć hańba to tak jakby nic nie powiedzieć.

( a )
Źródło: Portal Zarządu Głównego SDRP

(dziennikarzerp.org.pl)