PIĘCIORO LUDZI MEDIÓW NA LIŚCIE NAJBOGATSZYCH POLAKÓW MAGAZYNU „FORBES”

Najbogatszym człowiekiem w Polsce związanym z mediami jest Zygmunt Solorz – ma 4. miejsce na liście „Forbesa”. To on 30 lat temu stworzył telewizję Polsat. Dziś jest nadal jej właścicielem, a do portfolio dołączył platformę satelitarną Cyfrowy Polsat, telefonię komórkową Plus, którą w 2011 roku przejął za 18 mld zł od Polkomtelu. W 2018 roku przejął Netię oraz kanał sportowy Eleven Sports, w 2019 zainwestował w Asseco, największą firmę IT w Polsce. Poprzez spółkę Argumenol Investment Co. Ltd. ma też większościowy pakiet udziałów w Zespole Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin, w konińskim zagłębiu węgla brunatnego. Obecny majątek Solorza „Forbes” szacuje na 10,51 mld zł.

Na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków jest Michał Sołowow, biznesmen działający w branżach chemii, energetyki i wyposażenia wnętrz. Jego majątek to 25,85 mld zł. Sołowow, choć dziś nie ma nic wspólnego z mediami, był m.in. przejściowo właścicielem „Przekroju”, „Życia Warszawy”, regionalnych gazet „Echo Dnia” i „Słowo Ludu” oraz kieleckiej rozgłośni radiowej Radio Tak (obecnie oddział RMF Maxx).

– Lista 100 najbogatszych Polaków 2021 ukazała się rok temu w dniu poprzedzającym dzień wybuchu rosyjskiej napaści na Ukrainie. Na pewno pamiętają państwo to podłe uczucie, gdy w jednej chwili słowo „jutro” przestało lubić się ze słowem „przewidywalne”. Kogo pod koniec lutego 2022 roku obchodzili jacyś najbogatsi Polacy? W głowach mieliśmy zupełnie inne myśli, a na twarzach wypisane kompletnie inne niż ciekawość emocje – mówi Paweł Zielewski, redaktor naczelny Forbes Polska. – Minął jeden rok minus jeden dzień od tamtej chwili. W „Forbesie” publikujemy Listę 100 Najbogatszych Polaków 2022. Godną uwagi, bo „wojenną”, która uwzględnia spadek wartości wschodnich aktywów największych przedsiębiorców oraz konsekwencje wielu zawirowań.

Przemysław Gacek, choć w zestawieniu figuruje pod hasłem „technologie”, jest twórcą serwisu Pracuj.pl. i znalazł się na 39. miejscu listy. Stworzony przez niego serwis to dziś największa polska platforma z ofertami pracy, a 5 proc. przychodów pochodzi z Ukrainy. W 2022 roku jego firma przejęła Softgarden – wiodącego gracza HR Tech w Niemczech, za kwotę 0,55 mld zł. Było to, jak wskazuje „Forbes”, największe zagraniczne przejęcie przez polską spółkę w sektorze technologicznym. Majątek Gacka wyceniono na 1,63 mld. zł.

Również w grupie miliarderów związanych z technologiami znalazła się Susan Wojcicki, do niedawna szefowa YouTube (w zeszłym tygodniu ogłosiła rezygnację), córka Stanisława Wójcickiego, amerykańskiego fizyka polskiego pochodzenia. Przez całe życie działała w USA, ale „Forbes” umieszcza ją w zestawieniu najbogatszych Polaków. Na 13. pozycji.

To ona wynajęła w 1998 swój garaż Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, w którym tworzyli Google, a wkrótce rzuciła pracę w marketingu Intela i została szefową marketingu przyszłego internetowego giganta. To również ona odkryła YouTube i doprowadziła do przejęcia go przez Google. Obecnie jej majątek – 3,31 mld zł to akcje spółki Alphabet – właściciela Google.

Na 60. miejscu zestawienia znalazł się Heronim Ruta, w 2008 roku jeden z najbliższych współpracowników właściciela Polsatu – Zygmunta Solorza. Otrzymał on wtedy 17 proc. akcji telewizji, których większość sprzedał po 10 latach. „Forbes” szacuje jego majątek na 1,29 mld zł.

Na najdalszym wśród ludzi mediów, 98. miejscu znalazł się Dariusz Dąbski, właściciel Telewizji Puls, trzeciej co do wielkości grupy telewizyjnej w Polsce. Dąbski jest z nią związany od 2005 roku. W 2008 roku odkupił udziały wycofującej się z Polski firmy News Corporation należącej do potentata medialnego Ruperta Murdocha. Od tego czasu rozbudowywał stację. W 2012 roku uruchomił drugi kanał swojej telewizji – Puls 2. Majątek Dąbskiego został przez „Forbes” oszacowany na 0,84 mld zł.

Lista 100 Najbogatszych Polaków, publikowana w magazynie „Forbes” od 2004 roku, pokazuje wartość majątków czołowych polskich przedsiębiorców, licząc je na podstawie publicznie dostępnych danych i według standardowych kryteriów stosowanych do wyceny firm. Aby się na nią dostać, konieczne było zgromadzenie w 2022 roku majątku wartego przynajmniej 841 milionów złotych.

(PAR, 24.02.2023)
ŹRÓDŁO: POLSKA PRESS.PL

(www.press.pl)