„PASJE”: CZY POTRAFIMY WSPÓŁŻYć ZE ŚRODOWISKIEM?

• „Przez pustynie i lasy” – Rozmowa z ultramaratończykiem, myśliwym, sędzią kynologicznym, miłośnikiem muzyki myśliwskiej i gry na rogu Piotrem Błońskim.

• „Czy musimy tyle wycinać” – Coraz częściej ludzie odwiedzający tereny leśne zadają pytania skierowane do leśników dotyczące wątpliwej konieczności prowadzenia prac związanych z pozyskaniem drewna, a w szczególności wycinką starodrzewów, które dla odwiedzających lasy mają szczególne walory przyrodnicze. Jeżeli prawdą jest, że wycina się coraz więcej drzew, to czy rosnące pozyskanie drewna ma gwarantować realizację wewnętrznych interesów Lasów Państwowych, a może jednak jest to przemyślana strategia dbałości o jakość i trwałość lasów? Jeśli leśnicy nie mają nic do ukrycia, to powinni w sposób przystępny i przekonujący wyjaśniać i udzielać odpowiedzi, ale unikając szablonowych formuł i nie odwołując się do zapisów Planów Urządzenia Lasu, instrukcji, zarządzeń itp.

• „O Stanisławie Wilhelmie Lilpopie, Jarosławie Iwaszkiewiczu i Podkowie Leśnej, czyli… krótka historia z fotografią, literaturą i łowami w tle” – Wielu mieszkańców Warszawy przybywa tu co weekend, by odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć wyjątkowy klimat Lasów Młochowskich. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, jak ciekawą historię, z fotografią, literaturą i łowami w tle, kryje w sobie Miasto – Ogród, gdyż właśnie takim mianem określana jest Podkowa Leśna.

• „Zarys historii sygnałów myśliwskich” – Pierwotni łowcy do porozumiewania się podczas polowania wykorzystywali kościane piszczałki. Ich wadą było ciche brzmienie. Dopiero około V wieku myśliwi północnej Europy zaczęli używać rogu zwierzęcego. Wydobywane z niego dźwięki były znacznie donośniejsze, co w znacznym stopniu ułatwiało komunikację podczas łowów. Umownymi sygnałami informowano o otropieniu lub ubiciu zwierzyny, za pomocą rogu wzywano pomocy. W końcu XII wieku pojawiają się drewniane rzeźby ze św. Hubertem trzymającym róg bawoli w jednej ręce i pastorał w drugiej. Róg stał się jednym z atrybutów dawnego łowcy.

• „Wspomagając kuropatwę” – Intensywne, nowoczesne rolnictwo nie jest czynnikiem sprzyjającym zwierzynie drobnej. Doskonale wiedzą o tym myśliwi z oleśnickiego Koła Łowieckiego „Jeleń”. Dlatego, mając jeszcze w swoich obwodach miejsca korzystne dla bytowania kuropatwy, wykorzystują to i wspomagają lokalne populacje tego kuraka polnego systematycznymi introdukcjami prowadzonymi w latach 2019–2021, wypuszczając każdego roku po 700 sztuk ptaków.

• „Nie tylko selekcja” – Od pewnego czasu na łamach czasopism łowieckich prezentowane są rożne opinie na temat gospodarowania populacjami zwierzyny płowej począwszy od zmian kryteriów selekcji osobniczej do propozycji nowych zasad planowania odstrzału strukturalnego. Być może przyczynią się one do przyjęcia optymalnych rozwiązań w tym zakresie, ale skłaniają jednak do pewnych przemyśleń i rozważań na temat tzw. problemu zwierzyny płowej.

• „Z pasją o słowach, z miłością o łowach” – Ostatnia część słownikowych rozważań Jana Jerzego Jóźwiaka na temat języka, którym posługują się myśliwi.

Zapraszamy do lektury.

Patrz także: https://wroclaw.pzlow.pl/