DZIENNIKARZE KRAJOWI I Z MEDIÓW POLONIJNYCH NAGRODZENI PRZEZ SENAT RP

Za rok 2020 w 15. edycji konkursu pt. „Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny” dyplomy otrzymali: Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków z Odessy za film „Polska nuta” (I nagroda), Iwona Piętak z Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Szkurłat z Radia Kraków (III nagroda), Ewa Trzcińska z portalu Polacywewłoszech.com (III nagroda), Sława Ratajczak z portalu Gazeta Rynek – Hamburg (wyróżnienie).

Za rok 2021 w 16. edycji pt. „Choć nauka nie ma ojczyzny, uczony ją posiada” laureatami zostali: Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód (I nagroda), Iwona Piętak z Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Trzcińska z portalu Polacywewłoszech.com (III nagroda), Joanna Gąska z Radia Kraków (III nagroda), Tomasz Wolff z „Głosu”, gazety Polaków w Republice Czeskiej (wyróżnienie).

W imieniu nagrodzonych dziękowała Sylwia Pajgert. – Nasz film powstał z myślą o tym, żeby przywrócić pamięć o Polakach Odessy, która została jakby zatarta, zamazana. Mało kto wiedział, że Polacy brali czynny udział w rozbudowie miasta. W tej chwili członkowie stowarzyszenia Polska Nuta pozostają w Odessie. Są to osoby posiadające Kartę Polaka, które mogłyby wyjechać, ale zdecydowały się pozostać. Dlatego, że tam jest ich dom i aby historia, którą pokazaliśmy w filmie, się nie powtórzyła. A jak wiemy, historia lubi się powtarzać – mówiła. Współautor nagrodzonego filmu Wiktor Pajgert pozostał w ogarniętej wojną Ukrainie.

Źródło: PRESS.PL
(MAC, 25.04.2022)

(https://www.press.pl)