DZIENNIKARKA RADIA GDAŃSK ZARZUCA TWÓRCY „MROCZNYCH DZIELNIC” W TVP 3 MANIPULACJĘ

ak mówi „Presserwisowi” Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, w związku z odcinkiem dotyczącym Gdańska, wyemitowanym 2 stycznia, na razie wpłynęła jedna skarga. Napisano w niej, że w programie w niekorzystnym świetle przedstawiono mieszkańców dzielnic Nowy Port i Orunia. – Skarga została złożona przez radnego dzielnicy Nowy Port – informuje Brykczyńska.

„Wybrano tendencyjnie kilka zdań”

W programie zaprezentowano gdańskie dzielnice jako niebezpieczne, pełne biedy i przemocy. „Orunia i Nowy Port – dwie dzielnice Gdańska uważane przez lata za najbardziej mroczne i najbardziej niebezpieczne. Ta opinia, choć mocno już zwietrzała, utrzymuje się do dziś i odbija na cenach mieszkań oraz na komunalnych inwestycjach, których ratusz skąpi swym ubogim peryferiom” – można usłyszeć w programie.

Czytaj też: Rada Etyki Mediów zmiażdżyła cykl TVP. Miasta bez PiS-u są „mroczne”

Zbigniew Górniak, dziennikarz TVP 3 Opole i autor reportażu, tłumaczy, że jego cykl ma określony tytuł i formułę. – To nie są filmy promocyjne UM. To „Mroczne dzielnice”, które opierają się na opowieściach, jakie nie wzięły się znikąd – przekazał „Presserwisowi”. Dodaje, że nie są to reportaże interwencyjne ani śledcze i nikogo nie oskarżają ani nie obrażają. – Nie padają tam nazwiska włodarzy. To materiały pozbawione agresji – podkreśla.

Odcinek poświęcony Gdańskowi nie spodobał się jednak też dziennikarce Radia Gdańsk Marzenie Bakowskiej, która wystąpiła w programie jako ekspertka. W opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu dziennikarka napisała, że zdecydowała się na udział w programie, „kierując się dobrymi, uczciwymi intencjami” i aby podzielić się z widzami swoją wiedzą na temat gdańskich dzielnic. „Stanowczo odcinam się od prezentowanej przez autora filmu tezy, powielanych w nim stereotypów” – stwierdziła. Przyznała też, że nie poprosiła o autoryzację materiału. „Nagrano ze mną długą rozmowę, lecz wybrano tendencyjnie tylko kilka zdań, które pasowały twórcom do z góry założonej tezy o »mroczności dzielnicy«” – dodała.

Naruszenie zasad prawdy i obiektywizmu

Zbigniew Górniak utrzymuje, że dotychczasowe ataki na Marzenę Bakowską brał na siebie, „wyręczając ją od trudnych polemik” w internecie. – Jednak jej ostatni zarzut w „Gazecie Wyborczej”, że zmanipulowałem jej słowa, zmusza mnie do zmiany mej rycerskiej postawy i zadania retorycznego pytania (przy całej wdzięczności za czas mi poświęcony): czy to ja wygenerowałem jej wypowiedzi za pomocą jakiegoś programu komputerowego, czy jednak powiedziała to, co powiedziała? – pyta Górniak.

Czytaj też: Poufna Rozmowa ujawnia, jak premierowi planowano występy w TVP i Polsacie

W poprzednich miesiącach Rada Etyki Mediów stwierdziła, że w odcinkach programu „Mroczne dzielnice”, które były poświęcone Załężu, dzielnicy Katowic, oraz wrocławskiemu Przedmieściu Oławskiemu, naruszono zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady prawdy i obiektywizmu. „Nie tylko dzielnice są przedmiotem dokonanego przez TVP wyboru, także same miasta ” niemal wyłącznie te, których prezydenci nie reprezentują rządzącej w Polsce partii lub nie deklarują się jako jej zwolennicy” – podkreśliła REM.

Program „Mroczne dzielnice” jest emitowany w paśmie wspólnym TVP 3.

(MNIE, 1.02.2022)
Źródło: PRESS.PL

(https://www.press.pl)