MACIEJ ŚWIRSKI MOŻE SIĘ TŁUMACZYĆ W SEJMIE Z NADUŻYWANIA UPRAWNIEŃ

Jeżeli pod wnioskiem Scheuring-Wielgus podpisze się co najmniej 10 członków komisji kultury i środków przekazu, jej przewodniczący, którym obecnie jest Piotr Babinetz z PiS, będzie miał 30 dni na zwołanie posiedzenia. Złożenie podpisów pod wnioskiem zapowiedzieli posłowie opozycji. Oznacza to, że posiedzenie komisji z udziałem Macieja Świrskiego mogłoby się odbyć już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 24-26 maja.

Przypomnijmy, że Maciej Świrski 28 kwietnia nałożył 80 tys. zł kary na spółkę Inforadio, nadawcę radia Tok FM. Świrski uznał, że rozgłośnia w audycji „Pierwsze śniadanie w Toku” Piotra Maślaka 7 czerwca, w której nazwano książkę prof. Wojciecha Roszkowskiego „podręcznikiem dla Hitlerjugend”, poniżyła i naruszyła tym godność ofiar II wojny światowej, w tym Żydów. Świrskiemu nie podobało się też opisywanie Roszkowskiego jako „byłego eurodeputowanego PiS”. Zdaniem przewodniczącego KRRiT było to „nie tylko obrażenie samego profesora, ale również szerzej – osób, które podzielają poglądy partii Prawo i Sprawiedliwość”.

Zagrożenia płynące z prób cenzurowania

Zarząd Inforadia zapowiedział odwołanie się od decyzji Macieja Świrskiego, zaznaczając: „Podejmiemy stosowne kroki prawne, aby o zasadności nałożenia kary na stację zdecydował niezawisły sąd”.

Czytaj też: Power TV pod lupą KRRiT. Stacja nadała teledysk mogący wyrażać aprobatę dla picia alkoholu

Natomiast redaktorka naczelna Radia Tok FM Kamila Ceran wskazała, że w tej sprawie może chodzić o utrudnienie przedłużenia koncesji Tok FM. Odpowiedni wniosek Inforadio złożyło już w październiku 2022 roku, ale do tej pory nie został on rozpatrzony. Obecna koncesja rozgłośni wygasa 3 listopada.

Maciej Świrski wszczął też postępowania przeciwko TVN 24 i Radiu Zet. Szef KRRiT wziął na celownik telewizję informacyjną za reportaż „Franciszkańska 3” o tym, co Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele, zanim został papieżem; reportaż „Siła kłamstwa” o podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i dwa odcinki programu „Kropka nad i” – z prof. Barbarą Engelking i reżyserką Agnieszką Holland. Natomiast Radio Zet może mieć kłopoty za poinformowanie, że mąż marszałek Sejmu Elżbiety Witek z PiS od kilkunastu miesięcy leży na OIOM-ie w Legnicy, w związku z czym córka zmarłej pacjentki z Dolnego Śląska zgłosiła do prokuratury, że jej matka nie mogła dostać miejsca na oddziale intensywnej terapii, ponieważ zajmował je Stanisław Witek, który powinien być objęty leczeniem paliatywnym. W lutym „Presserwis” dowiedział się też, że Maciej Świrski chce ukarać Eurozet (należący do Agory nadawca Radia Zet) za informację, że transport prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przez Polskę, w czasie jego podróży do USA, został przeprowadzony z pominięciem polskich służb i policji.

W Agorze spodziewają się, że posiedzenie komisji kultury i środków przekazu z udziałem Macieja Świrskiego mogłoby pomóc niezależnym od władzy mediom. – Decyzja dotycząca kary dla Tok FM oraz postępowania toczące się przeciwko TVN i Radiu Zet zostały podjęte jednoosobowo przez przewodniczącego KRRiT, bez udziału pozostałych jej członków. Mamy nadzieję, że dyskusja na ten temat z udziałem posłów zasiadających w komisji uświadomi opinii publicznej zagrożenia płynące z prób cenzurowania wolnych mediów przez urzędników państwowych – wskazuje Anna Marucha, dyrektorka komunikacji korporacyjnej Grupy Eurozet.

Czytaj też: Nowy „Press”: Bianka Zalewska i jej dwa światy, Duklanowski od wrzutek, tata Maty i kryminały

(MAK, 10.05.2023)
Źródło: Press.pl

(www.press.pl)