W PIĄTEK RUSZYŁO CENTRUM PRASOWE NA GRANICY. DZIENNIKARZE NIE WIEDZĄ PO CO

Według dziennikarza centrum prasowe może być wykorzystywane do organizowania konferencji prasowych. Nie widzi żadnego innego jego zastosowania. – Nie otrzymam w nim informacji w czasie, gdy będę jej potrzebował. Centrum znajduje się ponad 10 kilometrów od granicy, do tego godziny funkcjonowania są dla mnie zaskakujące – stwierdza. Podkreśla, że konferencje z przedstawicielami Straży Granicznej mogłyby być organizowane tak samo, jak dotąd.

Maksymalnie 20 osób

Centrum Prasowe zostało przygotowane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych i znajduje się we wsi Popławce. Przypomina biura prasowe znane z polskich festiwali muzycznych. Ma powierzchnię 200 mkw. Skonstruowane jest z kontenerów. Obok nich stoi agregat prądotwórczy w razie problemów z dostawami elektryczności.

Krzysztof Bielak z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyjaśniał, że wybór miejsca ma ułatwić dziennikarzom dostęp do infrastruktury hotelowej.

Czytaj też: Pierwsi dziennikarze w strefie przygranicznej

W jednym momencie w centrum prasowym będzie mogło przebywać maksymalnie 20 osób. W związku z tym podjęto decyzję, że redakcje będą mogły akredytować zaledwie trzy osoby. Medek zwraca uwagę, że nie wiadomo, jak dziennikarze będą liczeni. – Czy będą liczeni w ramach jednego tytułu, czy może jednego wydawcy?

Dziennikarz Tok FM mówi, że pomysł zbudowania centrum jest absurdalny, podobnie jak niedorzeczne jest działanie witryny informacyjnej Gov.pl/granica, która miała być źródłem bieżących informacji, „a nic w niej nie ma”.

Poza centrum wydarzeń

Piotr Czaban z TVN 24 na pytanie, jaki jest sens istnienia centrum poza strefą, stwierdza, że „taki sam, jak wyrzucanie dziennikarzy ze strefy, gdzie był stan wyjątkowy”. Mateusz Wodziński (Exen na Twitterze) również nie rozumie, po co rząd zdecydował się na stworzenie centrum, które nie znajduje się w „centrum wydarzeń”.

Reporter „Presserwisu” zadzwonił pod numer telefonu znajdujący się na podstronie Gov.pl, która informuje o centrum prasowym. Gdy spytał o organizację wydawania akredytacji oraz cel powstania centrum prasowego, został odesłany do przedstawicieli służb prasowych rządu. 

(KAP, 3.12.2021)
Źródło: PRESS.PL
(https://www.press.pl)