Już o 12.30 przerwano program, by dostarczyć oświadczenie z Pałacu Buckingham o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia królowej i od tej pory doniesienia w BBC News dotyczyły praktycznie tylko tego tematu. Po ogłoszeniu smutnej wiadomości wspomnienia o zmarłej kontynuowano później przez wiele godzin. W poniedziałek 5 września urzędowanie rozpoczęła nowa szefowa BBC News – Deborah Turnes – którą od razu czeka test z zarządzania kryzysem.
ITV zawiesił również stały program na głównym kanale, by regularnie dostarczać aktualne informacje. Większość brytyjskich stacji, także tych mniejszych, skupiła się na tym wydarzeniu.
Czytaj też: Zobaczcie okładki piątkowych gazet brytyjskich
Dział informacyjny BBC regularnie przeprowadzał próby, by kiedy już do tego dojdzie, godnie opisać kluczowy moment. Zdarzało się, że nie wszystko szło zgodnie z planem. W 2015 roku jeden z dziennikarzy ogłosił na Twitterze, iż królowa zmarła, ponieważ nie zorientował się, że to tylko ćwiczenia.
Oczekuje się, że śmierć królowej zakłóci w Wielkiej Brytanii program radiowy i telewizyjny na kilka tygodni, a wiele audycji zostanie odwołanych lub przełożonych. Nadawcy muszą znaleźć sposób, jak zachęcić publiczność do oglądania i słuchania, a jednocześnie nie urazić niczyich uczuć. W zeszłym roku BBC otrzymało największą w historii liczbę skarg odnoszących się do relacji z danego wydarzenia. Skargi dotyczyły sprawozdań związanych ze śmiercią księcia Filipa (zmarł w wieku 99 lat), małżonka Elżbiety II. Wiadomość o jego śmierci jako pierwszy podawał wtedy ten sam prezenter – Huw Edwards na antenie BBC.
(MAC, 9.09.2022)
Źródło: PRESS.PL