ATAK NA POLSKĄ GAZETĘ W CZECHACH

Siedziba redakcji „Głosu” zniszczona przez wandali

Znajdująca się w Czeskim Cieszynie siedziba redakcji „Głosu”, gazety Polaków w Republice Czeskiej, została zaatakowana przez wandali. Sprawcy włamali się do budynku Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) oraz sąsiadującego z nim hotelu „Piast”. Najbardziej splądrowana i zniszczona została jednak redakcja „Głosu”, w której ściany i sprzęt pomalowano tuszem i gaśnicą. – Uważam, że to po prostu wandalizm. Nie doszukiwałabym się w tym czegoś więcej – komentuje Helena Legowicz, prezes Zarządu Głównego PZKO.

Do włamania doszło w nocy z soboty na niedzielę (7/8 listopada). Wiele wskazuje, że sprawca lub sprawcy do budynku Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego przy ul. Strzelniczej w Czeskim Cieszynie weszli, wspinając się po rusztowaniach i rozbijając szyby w oknach.

– Kiedy w niedzielny wieczór przekroczyłem progi redakcji, nogi się pode mną ugięły. Wielkość strat była tak duża, że zaszkliły mi się oczy. Redakcja wyglądała jak po wybuchu – mówi Tomasz Wolff, redaktor naczelny „Głosu”.

Czytaj dalej