Lekcja patriotyzmu Andrzeja Kępińskiego

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zapraszają na prezentację ostatniej książki Andrzeja Kępińskiego pt. Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej Prowadzenie spotkania Jolanta Stopka (autorka fotografii, wydawca) w czwartek, 28 września 2017 roku o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Gdyby nie Rajd Katyński nie byłoby tej książki. Napisana z pasją, pomysłem i odwagą. Bo trzeba mieć nie lada fantazję, by pojechać wraz z motocyklistami komandora Wiktora Węgrzyna w 3 tygodniowy Rajd na dawne ziemie Rzeczypospolitej, trzeba odwagi i pasji, by pisać i spierać się o historię. Autorowi Andrzejowi Kępińskiemu – tych przymiotów nie brakowało. Autor odwiedził i opisał miejsca chwały polskiego oręża ale także miejsca sowieckich i niemieckich zbrodni, zbrodni litewskich Szaulisów i ukraińskiego OUN/UPA, o których do dzisiaj milczą podręczniki. Autor pojechał także do francuskiego Nancy, gdzie czci się pamięć wielkiego Polaka króla Stanisława Leszczyńskiego, choć w Polsce jest on… marginalizowany. Autor wybrał się także do brytyjskiego miasta Newark-on-Trend, gdzie spoczywają mało znani w Polsce żołnierze niezłomni – emigracyjni prezydenci II Rzeczypospolitej. Walorem książki są też unikalne zdjęcia z Katynia, Moskwy, Miednoje, Tweru, Nowogródka, Smoleńska, Nieświeża i wielu innych historycznych miejsc. W ten sposób powstał przewodnik kulturowy i jednocześnie nowoczesna lekcja historii.

Książkę poprzedza wstęp dr Lucyny Kulińskiej a kończy postscriptum – wywiad z profesorem Andrzejem Nowakiem. Książka została pozytywnie przyjęta przez środowiska kresowe w tym Stowarzyszenie Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA we Wrocławiu pod przewodnictwem prezesa Szczepana Siekierki, dobrą opinię dali dr Lucyna Kulińska, Federacja Rodzin Katyńskich i prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. Część nakładu za pośrednictwem Rajdu Katyńskiego w 2016 roku została przekazana Polakom na Wschodzie. Uroczysta premiera książki odbyła się w Częstochowie na Jasnej Górze podczas rozpoczęcia sezonu Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Andrzej Kępiński
Ur. 31 maja 1953 w Głuszycy, zm. 6 lutego 2015 w Jeleniej Górze – polski dziennikarz, magister socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1972 dziennikarz, aktywny działacz Klubu Dziennikarzy Studenckich (KDS) i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, m.in. laureat „Czerwonej Róży” – nagrody w środowisku studenckim lat siedemdziesiątych. Członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1976–1989) i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Od 1989 bezpartyjny. Dziennikarz „Nowin Jeleniogórskich”, „Wiadomości Elbląskich” (zastępca redaktora naczelnego), publicysta tygodnika „Wprost”. Od 1984 „wolny strzelec” – jako niezależny dziennikarz m.in. współpracownik „Sztandaru Młodych”, „Rzeczypospolitej”, TVP1 i TVP3. Autor książek: ”Kto jest kim w Polsce – inaczej” (tom I w 1985, a tom II w 1986 – SW Czytelnik), ”Inaczej – kto jest kim w Polsce” (AP Czas – 1989) Biznesmen, fundator i prezes zarządu Fundacji im. Generała Władysława Sikorskiego – Kultura i Kosmos (1991). Promotor „Globalnego Systemu Telekomunikacji Satelitarnej” dla Polski, projektu którego realizacja uzyskała gwarancje rządu Rosji udzielone Fundacji im. Generała Władysława Sikorskiego – Kultura i Kosmos. Współzałożyciel i prezes zarządu dwóch spółek akcyjnych Slavia SA i PAS Orbita SA – specjalizujących się w doradztwie i marketingu, inwestycjach na rynku nieruchomości. Producent wideoklipów i muzyki – płyt Wojciecha Jasińskiego Pt. „Apokalipsa” i „Krzyżtopór” oraz „Pod włos” grupy Guliwer. Od 1991 producent, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. W 2011 roku powołał Polsko Ukraiński Wędrujący Festiwal Filmowy Bo! W Radzie Programowej Festiwalu Bo! znaleźli się m.in. Michaiło Illienko reżyser ukraiński, Juryj Andruchowycz poeta i pisarz ukraiński, Wlada Karolkowa z kijowskiej wytwórni filmowej „Batyskaf”, Dmytro Ivanow producent festiwalu w Kijowie oraz Stanisław Panteluk redaktor naczelny polskiego „Dziennika Kijowskiego”, Piotr Żukowski producent festiwalu „Happy End”. W latach 2011 i 2012 prezentował polskie filmy dokumentalne i fabularne na Ukrainie organizując pokazy na uniwersytetach, w domach kultury i kinach.Festiwalowi towarzyszyły spotkania z reżyserami oraz wystawy fotograficzne redaktor Jolanty Stopki „I co dalej? Tropami Rzeczypospolitej Trojga Narodów Pawła Jasienicy” (2011) i „Lekcja patriotyzmu” (2012). Festiwal Bo! gościł m.in. we Lwowie, Łucku, Tarnopolu, Żytomierzu i Kijowie. W 2009 roku na Jasnej Górze w Częstochowie został osobiście inwestowany na Kawalera Orderu Świętego Stanisława przez Juliusza Nowinę Sokolnickiego VIII Wielkiego Mistrza Orderu i byłego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Andrzej Kępiński od 2012 roku był członkiem władz i zasiadał w prezydium Kongresu Mediów Niezależnych.
Źródło: Wikipedia

https://dziennikarzerp.eu/2015/10/lekcja-patriotyzmu-w-poszukiwaniu-rzeczypospolitej/
https://dziennikarzerp.eu/2015/02/zmarl-redaktor-andrzej-kepinski/

Jolanta Stopka
Polska dziennikarka i fotoreporterka, politolog. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Universite Sorbonne Nouvelle w Paryżu. Pracowała etatowo w „Gazecie Wrocławskiej”, „Nowinach Jeleniogórskich”, „Tygodniku Zamojskim”, „Ziemi Gorzowskiej” i „Gazecie Wojewódzkiej Nowe Łużyce”. Jako free lancer współpracowała m.in. z redakcjami „Sprawy i Ludzie”, „Poznaniak”, „Superexpress”, „Cogito”, „Kulisy”, „Kurier Galicyjski”, „Dziennik Kijowski”. W latach 2001 – 2015 redaktor naczelna www.Bo!Tutaj. Dokumentowała życie i działalność polityczną prezydenta Juliusza Sokolnickiego na Emigracji i przemiany społeczno-polityczne na Ukrainie. Zebrane prace zostały opublikowane w 5 książkach Andrzeja. Kępińskiego. Uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach w Polsce i Europie. W 1989 r. relacjonowała strajki chłopskie w Piaskach koło Zamościa, w 1997 r. powódź 1000-lecia na Dolnym Śląsku, w 2001 r. pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Lwowa, w 2009 r. uczestniczyła w pogrzebie Konstytucyjnego Prezydenta RP Juliusza Nowiny Sokolnickiego w Kałkowie Godowie, w 2012 r. dokumentowała XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Od 2011 r. uczestniczy w Polsko Ukraińskim Wędrującym Festiwalu Filmowym Bo! i jest w jego Radzie Programowej. Jest autorką dwóch wystaw fotograficznych: „I co dalej? – Tropami Rzeczypospolitej Trojga Narodów Pawła Jasienicy” oraz „Lekcja patriotyzmu”, prezentowanej podczas Festiwalu Filmowego Bo! na Ukrainie w Łucku, Lwowie, Kijowie, Żytomierzu i Tarnopolu a także w Polsce w Krakowie (Pałac Sztuki Towarzystwa Sztuk Pięknych) oraz w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W 2012 r. przystąpiła do Kongresu Mediów Niezależnych.