„OSP”: SMUTNE ŚWIĘTA ANNO DOMINI 2021

• Miejsce puste jak nigdy” – Wigilia, choinka, rodzina, obficie zastawiony stół, prezenty, życzenia i marzenia, radości i serdeczności, okolicznościowy powrót do katolickich korzeni i nakazów Ewangelii, odpuszczanie krzywd, pojednanie, puste miejsce przy stole dla zbłąkanego wędrowca… A gówno prawda! (jak mawiał ks. Tischner). Złośliwy los i cyniczna władza zafundowali nam w tym roku święta, jakich dotąd nie znaliśmy. Mamy więc morderczą pandemię, bez widoków na rychły koniec, z którą walczy się na niby, bo sejmowe głosy antyszczepionkowców okazują się ważniejsze od ludzkich istnień. Mamy inflację, której jeszcze niedawno miało nie być. Mamy gospodarczą recesję i koszmarne zadłużenie. Mamy zdemolowane sądownictwo, kaleką oświatę i chorą służbę zdrowia. Mamy wreszcie gromady uchodźców pod polską granicą, zapędzanych do nas przez białoruskiego satrapę ku uciesze polskiej władzy, bo jak trwoga, to PiS-sowi słupki rosną.

• „Kolej wróci do Złotoryi” – Wraca sprawa ponownego uruchomienia pociągów pasażerskich z Legnicy do Złotoryi w ramach programu Kolej+. Projekt przewiduje wznowienie przewozów pasażerskich na odcinku Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój (pierwsza stacja za Zło­toryją w kierunku Świeradowa-Zdroju) ma pozwolić na wznowienie przewozów pasażerskich na tej trasie. W ramach inwestycji wstępnie planowana jest również budowa nowych przystanków w Legnicy i Złotoryi.

• „Góra Ślęża” – Jaka jest etymologia nazwy góry? Pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego wyrazu ślęg (wilgoć, mokrość, mokra pogoda, błoto), który oznacza miejsca podmokłe i spowite często mgłą. Słowo ślęg ma więc związek ze swoistym klimatem. Odosobnienie masywu, przy znacznych różnicach wysokości względnej (ok. 500 m) spowodowało, że klimat charakteryzuje się stosunkowo dużą ilością opadów. Od słowa ślęg miały wziąć swe nazwy: rzeka Ślęza, płynąca przez rozległe mokradła i region Śląsk.

• „Muzeum Oscypka w Zakopanem” – Oscypek to „złoto” Podhala. Nic przeto dziwnego, że ma w Zakopanem przy ul. Jagiellońskiej 28 swoje muzeum. Red. Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu Wasza Turystyka.pl, pisze, że oscypek oscypkowi nierówny. Podaje, że prawie nikt z odwiedzających Zakopane nie wie, jak smakuje prawdziwy oscypek. Że na ogół kupujemy inne sery, ale oscypek jest tylko jeden. Tego wszystkiego dowiemy się w zakopiańskim Muzeum Oscypka.

• Ponadto: wiele ciekawych informacji z regionu, celne felietony sportowe Waldemara Niedźwieckiego, satyra, fraszki, dowcipy.

Warto przeczytać!

Poprzednie wydania „Słowa Polskiego”