• „Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił” – Pan premier poinformował oniemiały naród, że Norwegowie „żerują na wojnie” Rosji z Ukrainą. Wyszło na to, że dla takiego Norwega bandycka agresja Rosji to manna z nieba, a wyłączenie nam gazu przez Putina spotkało się chyba w Skandynawii z burzliwą owacją na stojąco. Jeśli dobrze zrozumiałem pana premiera, Norwegowie to nie tylko sępy, ale i świnie, bo nie przeciwstawili się żelaznemu prawu rynku, że kiedy zwiększa się popyt na gaz, to rośnie jego cena. Szczęściem nasz premier wyjaśnił pazernym Norwegom, jak się powinni zachować: ceny to mogą sobie podnosić, ale zyskiem mają się z nami podzielić.
W kraju partia władzy osiągnęła już ostateczne sukcesy w niszczeniu życzliwych relacji między Polakami. PiS ma długą tradycję w przysparzaniu sobie wrogów. Nie ma już w kraju prawdziwych przyjaciół – i nic dziwnego, skoro dla prezesa Kaczyńskiego przyjaciel to jest wróg, który się jeszcze nie ujawnił.
• Kabarety – Ta forma sztuki widowiskowej nieodmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem. Tym razem prezentowane są zespoły: Elita z Wrocławia, Grupa MoCarta – kwartet smyczkowy mający charakter kabaretu, Jurki z Zielonej Góry, poznański Kabaret Czesuaf oraz rybnicki Kabaret Młodych Panów.
• Syrenka z Kopenhagi i Warszawy – Pomnik Małej Syrenki jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Przedstawia tytułową bohaterkę opowieści Hansa Christiana Andersena „Mała Syrenka”. Ta pół kobieta, pół ryba w kopenhaskim porcie waży aż 175 kg i mierzy 1,25 m. Ogromna popularność syrenki przełożyła się na stworzenie kopii pomnika w wielu odległych krajach. Posąg Małej Syrenki można obejrzeć między innymi w Greenville, Kimballton i Solvang w USA, Osace w Japonii, Piatra Neamt w Rumunii oraz – oczywiście – w Warszawie.
• Muzeum… mydła i historii brudu – Tu na pewno dobrze się poczują eleganci i czyściochy. W Bydgoszczy działa prywatne muzeum prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła. Muzeum przedstawia historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność. Uchodzi za jedną z nielicznych tego typu placówek w Europie.
• Western City koło Karpacza – Miasto prawdziwych kowbojów w Polsce? Oczywiście, znajduje się w uroczej górskiej wiosce Ściegny koło Karpacza. To jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w regionie jeleniogórskim. Jego atrakcyjność gwarantuje niepowtarzalność przeżyć.
Każdy może tutaj przenieść się w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Western City powstał 4 lipca 1998 roku, w rocznicę Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Właścicielem i szeryfem miasta jest Jerzy Pokój. Miasteczko ma powierzchnię ok. 65 hektarów, większą część z tego stanowią rozległe pastwiska dla bydła i koni.
• Ponadto w czerwcowym numerze „Odrodzonego Słowa Polskiego” aktualne, cięte felietony, także sportowe, prezentacje gospodarnych gmin, relacje z ciekawszych imprez, humor.
Zachęcamy do lektury.