„OSP”: PLAGI POLSKIE

• „Zamiast wyborów – losowanie” – Jest starą polską tradycją, że sprawy ważne i pilnie  potrzebne udaje nam się załatwić dopiero wtedy, gdy stają się już mniej potrzebne i nieważne. Świetnie udaje nam się natomiast realizacja zadań, które powinniśmy wykonać później i dopiero po słusznym namyśle. Najnowszym przykładem potwierdzającym ową regułę jest przedterminowa kampania wyborcza, która do czasu odpowiedniego rozporządzenia Państwowej Komisji Wyborczej rozpocząć się nie miała prawa. Prawo jest jednak w Polsce towarem deficytowym i powoli staje się przedmiotem badań historyków. Przedstawiciele poszczególnych partii odfajkowują więc na mapach kolejne miasta i miasteczka, organizując wiece i przedwyborcze spotkania, nazywane dla niepoznaki obywatelskimi debatami, konsultacją społeczną albo po prostu rozmowami z przypadkowymi mieszkańcami.

• „Magia smaku i słodkości” – Gdzie we Wrocławiu znaleźć miejsce, w którym można dostać słodkości jak ze snów? W Centrum Handlowym ASTRA (parter, naprzeciw działu ze stoiskami spożywczymi) znajduje się słodka kraina domowych wypieków, która od ośmiu lat z powodzeniem prowadzona jest przez mamę, tatę oraz córkę. Tworzą oni rodzinną Cukiernię AniBabki.

• „50 lat minęło jak jeden dzień” – Absolwenci Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu rocznika 1972 na jubileuszowym spotkaniu pod koniec czerwca tego roku mogli zanucić: „Pięćdziesiąt lat minęło jak jeden dzień”. Tak się zachowywali, jakby to, co za nimi, dopiero się zdarzyło. A przecież wśród uczestników zjazdu byli tacy, którzy nie widzieli swoich szkolnych przyjaciół okrągłe pół wieku. 

• „56 Wrzesień Jeleniogórski” – Już 56 raz stolica Karkonoszy będzie obchodziła swoje do­roczne święto – Wrzesień Jeleniogórski. Będzie to czas wyjątkowy dla mieszkańców i turystów, przyjeżdżających w Karkonosze. Święto Jeleniej Góry to prezentacja bogatej oferty kulturalnej i licznych imprez plenerowych. Już 30 i 31 sierpnia wystąpią zespoły wywodzące się ze środowiska muzycznego regionu jeleniogórskiego oraz gwiazdy – zespół T.LOVE oraz Dawid Pod­siadło i LENIWIEC, który obchodzi w tym roku swoje 20-lecie pracy artystycznej.

• „W Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy jeździły tramwaje” – Kiedyś po ulicach Jeleniej Góry, Legnicy, Wałbrzycha i Wrocławia kursowały tramwaje. Dziś pojazdy na szynach ostały się tylko we Wrocławiu, w pozostałych miastach – bez­myślną decyzją ówczesnych władz – tramwaje zlikwidowano. Dzisiaj nikt już nie myśli o reaktywowaniu tramwajów w dolnośląskich miastach. Inwe­stycje byłyby zbyt kosztowne. Takich pieniędzy we wspomnianych samorządach nie ma.

• „Pomyślne wiatry dla polskiego tenisa” – Lata mojej młodości to w tenisie czas, kiedy jedynym reprezentantem naszego kraju, który odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej, był Wojciech Fibak – pisze komentator sportowy Waldemar Niedźwiecki. – Dziś idzie nowe, powiewają pomyślne wiatry dla tej widowiskowej, globalnej dyscypliny. Tak trzymać!

• I – jak zwykle – humor, satyra, limeryki.

Lekturę czas zacząć!

Poprzednie wydania „Słowa Polskiego”