„RZECZPOSPOLITA” BRONI MICHAŁA KOLANKI

Nie „doradzał” premierowi, tylko był „sondowany”

„Materiał odwołuje się – wedle naszej najlepszej wiedzy – do swobodnej relacji urzędnika, a nie do realnego zapisu rzekomej wypowiedzi dziennikarza” – napisał szef „Rz” (screen: YouTube.com/Super Express)

„Nie podzielamy opinii, jakoby Michał Kolanko »doradzał« premierowi. Określenie takie uznajemy za nadużycie i próbę dyskredytacji dziennikarza” – zaznacza redakcja „Rzeczpospolitej” w oświadczeniu, którego treść poznał „Presserwis”. Problemy Kolanki mają źródło w korespondencji, którą ujawnił serwis Poufna Rozmowa – wynika z niej, że dziennikarz „Rz” miał być w gronie tych, którzy w lutym 2019 roku radzili premierowi, czy ma jechać na szczyt Grupy Wyszehradzkiej do Izraela.

W serwisie Poufna Rozmowa, gdzie umieszczane są maile, które miały wyciec z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka (do października 2022 roku szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), na początku czerwca pojawiła się korespondencja, z której wynika, że współpracownicy premiera zwracali się do dziennikarzy z prośbą o doradztwo. Chodziło o to, co Mateusz Morawiecki ma zrobić w związku ze zbliżającym się szczytem Grupy Wyszehradzkiej, jaki miał się odbyć w Izraelu.

Czytaj dalej