„RZECZPOSPOLITA” BRONI MICHAŁA KOLANKI

Nie „doradzał” premierowi, tylko był „sondowany”

Sytuacja dla polskiego premiera była trudna, bo stosunki Polski z Izraelem były napięte. Jednym z pytanych o to dziennikarzy miał być Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”. Z maili wynika, że Kolanko miał zaproponować: „Lepiej zarobić strzała od opozycji wew, jak nie pojedziecie, to przykryje to cały tydzień. Jechać i tam głośno protestować”. Nie ma jednak maili Kolanki, jest jedynie relacja polityków i doradców na temat jego słów.

Czytaj też: Serial „Reset”: Sąd może zmusić TVP do usunięcia zmanipulowanych wypowiedzi

W mediach społecznościowych dziennikarze komentowali, że takie doradzanie politykom jest poważnym naruszeniem standardów profesjonalnego dziennikarstwa. Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota zapowiedział wtedy w „Presserwisie”, że redakcja zbada przypadek Kolanki.

Ostatecznie kierownictwo redakcji „Rzeczpospolitej” uznało, że zachowanie Kolanki nie było doradzaniem. Redakcja stwierdza, że „po wnikliwym przejrzeniu całości korespondencji i wysłuchaniu relacji redaktora Michała Kolanki o jego roli w tej sprawie, na podstawie znanych nam materiałów nie podzielamy opinii, jakoby Michał Kolanko »doradzał« premierowi. Określenie takie uznajemy za nadużycie i próbę dyskredytacji dziennikarza. Materiał odwołuje się – wedle naszej najlepszej wiedzy – do swobodnej relacji urzędnika, a nie do realnego zapisu rzekomej wypowiedzi dziennikarza” – czytamy w oświadczeniu redakcji, podpisanym przez Bogusława Chrabotę.

Czytaj też: Świrski przed sejmową komisją: Nakładanie kar to mój obowiązek i wywiązuję się z niego

Zaznaczono w nim też, że Michał Kolanko, jako dziennikarz zajmujący się relacjonowaniem sceny politycznej, rutynowo kontaktuje się z politykami różnych partii. „Nie możemy wykluczyć, że przy okazji tych kontaktów, jak wielu innych dziennikarzy, mógł być przez urzędnika »sondowany«. Nie oznacza to jednak – w świetle znanych nam faktów – że doszło w tym wypadku do »doradztwa«, a tym samym do naruszenia zasad etyki dziennikarskiej” – napisano w oświadczeniu.

(MAK, 15.06.2023)
Źródło: Press.pl

(www.press.pl)