„Szlif”: Kultura oraz (nie)kultura

„Jadąc autobusem (…) przyglądałam się ile ludzi i w jakim wieku wchodzi, mijając kierowcę i płacąc mu za bilet. Zauważyłam bardzo ciekawe zjawisko – zwierza się Klaudia Sebzda, w grudniowym numerze „Szlifu” Miesięczniku Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej.

Niemal każda młoda osoba, czyli młodzież w wieku szkolnym, powiedziała „dzień dobry”. To samo zdarzenie wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o ludzi starszych. Kobieta w podeszłym wieku mijając mężczyznę, który prowadził pojazd, nie raczyła mu powiedzieć tych dwóch prostych słów. Nawet na niego nie spojrzała, zamiast tego z pogardą przepychała wszystkich wkoło, aby dotrzeć do swego upragnionego miejsca. Można łatwo dostrzec zakłamanie i obłudę. To jest najprostszy, a zarazem najbardziej wymowny przykład, aby pokazać, jakim człowiekiem nie należy być. Innego pouczać, nakazywać mu coś, a samemu zachowywać się jak prostak. Łatwo można odkryć wady drugiej osoby, ale u siebie można ich przez całe życie nie zauważyć.”

Edukacja może być przyjemna
(…) Niedawno znajomy polecił mi kanał (youtube.com) o nazwie „Primitive Technology”. Możemy wyczytać z opisu, że jego australijski twórca zajmuje się wykonywaniem od podstaw prymitywnych chat i narzędzi przy użyciu tylko naturalnych materiałów, znalezionych w dziczy. Brzmi oryginalnie i niezbyt interesująco, a jednak kanał zasłużył aż na 6 259 147 subskrypcji!

Prócz tego twórca nie odzywa się ani razu na żadnym z filmów, co tłumaczy tym, że sam zawsze pomijał na filmach mówiony wstęp i przewijał do momentu rozpoczęcia akcji. Jedynym komentarzem, jakiego udziela, są napisy wyświetlane u dołu ekranu, z których możemy wyczytać kolejne etapy budowy niecodziennych przedmiotów. Zaskoczyło mnie to, że aż 40 milionów ludzi obejrzało, jak Australijczyk w dziczy wyrabia gliniane dachówki i buduje chatkę na środku lasu. Z pozoru nieprzydatne, a jednak cieszy się dużą oglądalnością i uczy ludzi tego, co pierwotne – instynktu przetrwania.”
Urszula Kokot

O czym jeszcze piszą młodzi dziennikarze? Zachęcamy do lektury.

Załączniki

Plik Opis Data dodania Wielkość pliku Pobrania
pdf Szlif_9(153)-2017 22 listopada 2017 17:20 790 KB 391