„OSP”: ŚCIEMA CZY CIEMNOTA?

• O uhonorowaniu redaktora naczelnego „Słowa” Lesława Millera tytułem Dolnośląskiego Dziennikarza Roku 2020 pisaliśmy na naszym portalu już wcześniej – w dniu uroczystego wręczenia Mu Złotego Pióra. Na czołówce gazety przypomniano cały Jego dziennikarski życiorys. Dziesiątki gratulacji – mailowych, telefonicznych, pisemnych, facebookowych, sypie się do dziś.

• „Miasto z historią złota” – Złotoryja, miasto powia­towe, leżące na trasie z Legnicy do Jeleniej Góry, o dużych walorach turystycznych. Kojarzone jest ze złotem. Nic dziwnego, tu w średniowieczu był ośrodek wydobycia tego kruszcu. Dziś złota się nie eksploatuje, pozostałości po kopalni „Aurelia” są atrakcją turystyczną.

• „Atrakcje Opolszczyzny” – Województwo opolskie często uchodzi uwadze wielu turystów. A szkoda, bo jest to jeden z najciekawszych regionów w Polsce. Zachwyca pięknem przyrody rezerwatów oraz parków krajobrazowych, malowniczo położonymi jeziorami i wstęgami rzek. Turystów żądnych wiedzy przyciąga zabytkowymi pałacami i zamkami – jest ich ponad 160, a stanowią zaledwie ułamek z 20 tysięcy zabytków architektury, wśród których są prawdziwe perły w skali całego kraju.

• „Bolesław Bierut – satrapa Stalina” – Była to wybitnie negatywna postać w powojennej historii Polski. Zagorzały ko­munista, agent NKWD, posłuszny Stalinowi i ślepo wykonujący jego rozkazy. Po przemianach społeczno-gospodarczych w Polsce w 1989 roku większość pomników Bieruta przeniesiono do Muzeum Socrealizmu mieszczącego się w Kozłówce.

• „To nie była dobra zima” – Sezon w sportach zimowych dobiegł końca. Miał swoich bohaterów, szkoda, że wśród nich – z małymi wyjątkami – nie było naszych reprezentantów. Biathlon to domena głównie Norwegów, biegi również (u pań sporo do powiedzenia miały też Szwedki, u panów zaś Rosjanie), podobnie kombinacja norweska – sportowcy z tego kraju byli także mocno widoczni w łyżwiarstwie szybkim i w narciarstwie alpejskim (chodzi o mężczyzn).

* * *

Mówią o nim erudyta, a on tylko »Słowo« czyta” – pisał niegdyś wrocławski satyryk i aforysta Henryk Jagodziński. Racja!

Poprzednie wydania „Słowa Polskiego”