„OSP”: Biedni bogacze

• Pandemia szaleje, a koronawirus ma się coraz lepiej, zaś na głupotę nie ma lekarstwa Kiedy w lutym i marcu rząd wprowadził bardzo ostre restrykcje, były one – ze strachu – przestrzegane. Mało kto bez potrzeby wychodził z domu, noszono maseczki, nie zbliżano się zbytnio do siebie, a na ulicach widziano policjantów i strażników miejskich. Potem restrykcje stopniowo łagodzono, a ludzie przestali chronić się przed zakażeniem. Ma rację ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu – prof. Krzysztof Simon, który mówi, że ludzie w rażący sposób łamią zasady bezpieczeństwa sanitarnego, w wyniku czego rośnie liczba zachorowań.

• W kraju można spotkać prywatnych właścicieli kopalń, ale są to wyłącznie mężczyźni. A tu – kobieta właścicielką kopalni złota! No cóż, pani Elżbieta Szumska to kobieta niezwykła, odważna i z wielką wyobraźnią. Do kopalni w Złotym Stoku naprawdę warto przyjechać, każdego spotka tu wiele niezwykłych atrakcji.

• Bogdan Czyżewski, to jeden z najpopularniejszych piosenkarzy lat 60. i 70. ubiegłego wieku. W latach 1963–1973 był wokalistą w duecie Rinn–Czyżewski, a w 1974 roku rozpoczął karierę solową. Zgodnie z życzeniem jego mamy miał być inżynierem!

• W słonecznym księstwie Monaco słońce świeci 2583 godziny rocznie, czyli przeciętnie siedem godzin dziennie. Zwłaszcza miłośnicy sportów zimowych nie mogą narzekać. Zaledwie godzinę jazdy od księstwa, w południowej części Alp, znajdą znakomite tereny narciarskie z odpowiednią infrastrukturą. Praktycznie oznacza to, że sezon turystyczny trwa tu cały rok! – czytamy w reportażu Wojciecha W. Zaborowskiego.

• Czy wiecie ilu mieszkańców Dolnego Śląska ukończyło 100 lat? 176 – a niektórych „Słowo” prezentuje.

• Już niewielu pamięta wyczyny „dżentelmena” walącego butem w mównicę ONZ – Nikitę Chruszczowa. Kilkanaście dowcipów o radzieckim przywódcy z lat 50. i 60. ub. wieku przypomina Lesław Miller.

• Kto zrozumie Brzęczka? Odpowiada na to pytanie stały wytrawny felietonista sportowy gazety Waldemar Niedźwiecki.

Numer wart lektury!

Poprzednie wydania „Słowa Polskiego”