300 DZIENNIKARZY BEZ PRACY I TO NIE KONIEC

Doradcy zawodowi: „Atutami dziennikarzy są warsztat, wiedza i doświadczenie, mogą wymyślić się na nowo”

Wydawnictwa oferują zwolnionym pracownikom wsparcie w szukaniu nowej pracy – sprowadza się ono do kontaktu z firmą outplacementową na koszt dotychczasowego pracodawcy oraz pomocy prawnej i psychologicznej. Warto skorzystać (rys. Daniel Garcia) 

Zwolnienia w Agorze, RAS Polska, Burdzie, Bauerze, ZPR Media oraz kilku mniejszych wydawnictwach powodują, że do końca roku na rynku pojawi się około 300 dziennikarzy bez pracy. Eksperci przekonują, by nie koncentrowali się na szukaniu nowej pracy wyłącznie w branży mediów. – Kompetencje dziennikarzy będą docenione równie dobrze w firmach z sektora usługowego bądź handlowego – zauważa Joanna Krzykanowska, doradczyni personalna.

Eksperci rynku nie dają nadziei: w mediach lepiej nie będzie. Kryzys gospodarczy, a w ślad za nim niższe budżety na rynku reklamowym, poszukiwanie nowych, niestandardowych metod dotarcia do klienta, automatyzacja wielu procesów wydawniczych, wykorzystanie sztucznej inteligencji przy tworzeniu prostych treści, zmiana przyzwyczajeń w sposobie odbierania tradycyjnych mediów – to wszystko powoduje, że wydawnictwa i stacje redukują zespoły.

Czytaj dalej