„PASJE”: Przybliżyć łowiectwo

Ukazał się nowy Magazyn Ekologiczno-Łowiecki PASJE, kierowany z ramienia Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu przez redaktora naczelnego Jacka Seniowa, także członka SDRP Dolny Śląsk. Tym razem czołowym bohaterem numeru jest ptak bytujący najczęściej na skraju lasu i w zaroślach, gdzie posiada swoje kryjówki – kuropatwa. Jeszcze w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia jej populacja utrzymywała się na dobrym poziomie. Niestety, od lat 80. następował szybki spadek liczebności i obecnie jest ona gatunkiem bardzo nielicznym. Dlatego myśliwi już od wielu lat w zachodniej części Polski nie polują na te ptaki, gdyż z powodu niekorzystnych zmian w środowisku nastąpił drastyczny spadek liczebności ich populacji – za to przystępują do programów przywrócenia obecności tego gatunku.

Także inne ptaki – dzikie gęsi: gęgawa, białoczelna i zbożowa, znalazły obszerne miejsce w tym numerze.

Jeśli już o ptakach mowa – na czym polega ich obrączkowanie i co powinniśmy zrobić, spotkawszy takiego osobnika, rannego czy martwego.

26 kwietnia br. odbyła się kolejna międzynarodowa konferencja naukowa będąca platformą wymiany najnowszych myśli naukowych i ich popularyzacji w środowisku łowieckim. Zagadnienia, które ją zdominowały, to afrykański pomór świń, kwestia wilka w naszym regionie Europy oraz restytucja głuszca i cietrzewia na przykładzie Borów Dolnośląskich. 

Połączenie wina i łowiectwa tchnie nieco egzotyką. Że tak nie jest, przekonamy się po lekturze niezmiernie ciekawego wywiadu z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim.

W piśmie znajdujemy ponadto m.in. prezentację wrocławskich sygnalistów myśliwskich, wyjaśnienie, co to jest broń kolekcjonerska i pamiątkowa oraz warunki, na jakich  możemy stać się jej zbieraczem, rozmowę z Jackiem Czepnikiem – leśnikiem, pasjonatem przyrody „Piękno światłem pisane” wraz z kilkoma fascynującymi fotografiami, a także artykuł „Ciemna strona bowhuntingu” przedstawiający wszystkie aspekty polowania z łukiem wraz z nadzieją, iż być może niebawem Polska dołączy do krajów dopuszczających ten sprzęt do łowiectwa.

Szczegóły – w dołączonym numerze PASJI.