Stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich na walnym zebraniu członków wybrało nową Radę Etyki Mediów na ósmą kadencję w latach 2019–2022. W skład rady weszło 13 osób.
Do REM zostali wybrani: Ryszard Bańkowicz (przewodniczący), Krzysztof Bobiński (wiceprzewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik (wiceprzewodnicząca), Urszula Dembińska-Nowakowska (sekretarz), Wojciech Dorosz, Hanna Kordalska-Rosiek, Andrzej Krajewski, Barbara Markowska-Wójcik, Krystyna Mokrosińska, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Tomasz Obertyn, Ernest Zozuń.
W składzie REM znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Związku Zawodowego Dziennikarzy, Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych TVP SA Wizja oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.
W roku 2018 REM rozpatrzyła i wydała oświadczenia w 518 sprawach, a już w ciągu pięciu miesięcy 2019 roku wpłynęło ponad 270 doniesień. Wśród rozpatrywanych spraw był m.in. list prezydentów pięciu polskich miast, którzy po śmierci Pawła Adamowicza apelowali o analizę materiałów TVP na temat tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.
Rada Etyki Mediów na pierwszą swą kadencję w roku 1995 powołana została przez Konferencję Mediów Polskich. Celem Rady jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do wydawania opinii są zasady ujęte w Karcie Etycznej Mediów opracowanej w 1995 roku przez członków Konferencji.
Źródło:
http://dziennikarzerp.org.pl/rada-etyki-mediow-na-lata-2019-2022/#more-7099