„Szlif”: Porozumienie, lemingi i… samobójstwo

Licealiści są dociekliwi, refleksyjni, często kontrowersyjni. Wiele artykułów z październikowego „Szlifu” dowodzi, że odważnie stawiają pytania i próbują znaleźć odpowiedzi. Jak im się to udaje?

Porozumienie ważne jest
Obecnie spora część osób, w szczególności młodych, zdaje się nadużywać niektórych pojęć, jednocześnie zapominając ich pierwotnego znaczenia.(…) Warto zawsze zastanowić się, czy dobraliśmy odpowiednie słowo do sytuacji, a przede wszystkim, czy jest ono zgodne z naszymi faktycznymi przekonaniami i odczuciami. Jeśli o to nie zadbamy, to z czasem zatracimy zdolność prawidłowego porozumiewania się.
Kamila Babś kbabs2903@wp.pl

W cieniu zakwitających dziewcząt
Jeszcze dwieście lat temu wszystkie szkoły były podzielone na męskie i żeńskie. Nikomu nie przychodziło do głowy, aby chłopcy i dziewczynki mieli uczyć się razem. Dzisiaj sytuacja jest dokładnie odwrotna – nikt nie wyobraża sobie, aby większość dzieci uczyło się w szkołach zróżnicowanych. Jakie są konsekwencje wprowadzenia obu systemów? (…)
Gdyby pokolenia naszych dziadków i rodziców były edukowane w systemie zróżnicowanym, niektóre partie w ogóle nie mogłyby dojść do władzy. Lech Wałęsa z wykształceniem zawodowym również nie miałby większych szans na fotel prezydenta. Niestety, ludzie byli nauczani w systemie koedukacyjnym. Jeżeli chcemy, aby w Polsce żyło się lepiej, zadbajmy o to, aby wykształcić pokolenie ludzi inteligentnych, a nie lemingów. Jaki naród – tacy politycy…
Michał Martynowicz michal.martynowicz@onet.pl

To nie jest wyjście
Poruszenie w mediach społecznościowych tego trudnego tematu, jakim jest samobójstwo, nie oznacza aprobaty takiego rozwiązania. Uważam, że czasem warto podjąć kontrowersyjny wątek, może niektórzy zmienią wtedy swoje poglądy. Do niedawna samobójstwo było tematem tabu. Nie dopuśćmy do powrócenia tych czasów.
Julia Biegus
jbiegus4@wp.pl

Szacunek przede wszystkim
Nad swoimi odczuciami powinniśmy pracować, nie dać się im omamić, patrzeć mniej krytycznie na drugiego człowieka i darzyć go szacunkiem.
Maria Galik marysiagalik@onet.pl

Zachęcamy do lektury!

Załączniki

Plik Opis Data dodania Wielkość pliku Pobrania
pdf Szlif_7(151)-2017_ 8 października 2017 17:28 889 KB 577