Archiwa tagu: Wiesława Staniszewska

Redaktor Wiesława Staniszewska

Za wcześnie odeszła. Zachorowała, szpital, leczenie. Rozmawiałyśmy telefonicznie, że ma szybko dochodzić do siebie i przychodzić do radia, bo program czeka. Redaktor Wiesława Staniszewska  przygotowywała  do magazynu wojskowego „Na Spocznij” –  historie o generałach II Rzeczypospolitej, a wcześniej przez lata mówiła o wojskowych garnizonach w Najjaśniejszej.

W jednym z nich, na Polesiu, się wychowała i doskonale znała panujące tam zwyczaje. Opowiadała pięknie i zawsze ze wzruszeniem o umiłowaniu munduru, oddaniu i służbie Polsce. Była córką oficera i wywózką na Sybir podzieliła wspólnie z matką los rodzin polskiej inteligencji wojskowej.

Redaktor Wiesława Staniszewska w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia we Wrocławiu pracowała przez kilkadziesiąt lat. Wcześniej jej aksamitny i zdecydowany głos kobiecy znali słuchacze w Lublinie. Tam też zaczynała w zawodzie. Pamiętam, kiedy przekroczyłam próg  świątyni medialnej przy Karkonoskiej we Wrocławiu  przywitała mnie ładna, wysoka i bardzo zgrabna kobieta. Była na boso. Biegała z gracją, to na montaż, to do „spikerni”. Poprosiła, bym przygotowała nagranie z jednej ze szkół i wysłała mnie do rodzimego liceum w Oleśnicy. Rzuciła krótko: – Pani wie, o co pytać?  To była moja pierwsza szefowa.

 

Cztery osoby w środku – redaktorzy:  Leszek Zieliński, Wiesława Staniszewska, Józef Wolny, Helena Małachowska – w tym dniu przeszły na emeryturę i z tej okazji w sali konferencyjnej wówczas Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego we Wrocławiu zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Na dole od lewej siedzą – Wanda Ziembicka, Tatiana Drzycimska, Renata Radomska, Dorota Jaśkiewicz-Łebek, Dariusz Sobiczewski. Rząd środkowy  siedzą od lewej – Aleksandra Dankowiakowska-Korman, Iza Sobkowicz, Leszek Zieliński, Wiesława Staniszewska, Józef Wolny, Helena Małachowska, Tadeusz Banaś, Jerzy Jaroszyński. Stoją pierwszy rząd, od lewej – Jacek Zacharski, Krystyna Glazer, Zofia Owińska, Teresa Bolechowska-Hamela, Stefan Pruski, Halina Furmanowa, Jerzy Rezler, Stanisław Wolny, Edmund Radoń, Wacław Dominik,  Łukawski  (TVP Wrocław). Stoją drugi rząd, od lewej – Ireneusz Jaśkiewicz, Leszek Zabrzeski, Łucja Bieńkowska, Krzysztof Jaworski, Piotr Stando, Elżbieta Elert, Adam Kasprzyk.
 

Specjalizowała się w problematyce wiejskiej. Wiedziała wszystko o rolnictwie i życiu na dolnośląskiej wsi. Przyjaźniła się z wieloma swoimi rozmówcami i rozmówczyniami, kobietami, które wiodły prym w kołach gospodyń wiejskich. Kultura przy gościu – wieloletni cykl programów jej autorstwa przeszedł już do historii Polskiego Radia. Tam zapisała codzienność bytu pokolenia, które odbudowywało ze zgliszcz polską rzeczywistość na Ziemiach Zachodnich. Odeszła 23 września 1998 r. Dwa dni później 25 września ukazał się magazyn wojskowy „Na Spocznij”, w którym miała przedstawić sylwetkę kolejnego generała II RP. Stało się inaczej. Z głębokim żalem wspominaliśmy koleżankę, która potrafiła w zajmujący sposób opowiadać o czasach minionych.

W imieniu zespołu – Ola Dankowiakowska – Korman