Archiwa tagu: Wałbrzyski Informator Kulturalny

„Raj i apokalipsa” w Zamku Książ

W pierwszym tegorocznym numerze Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego zamieszczamy informacje o propozycjach na styczeń oraz luty nie tylko wałbrzyskich instytucji kultury, ale i klubów z ciekawą ofertą.

Zdarzeń będzie dużo i nie zawsze wybór może okazać się łatwą sprawą. Piszemy o „Francuzach”, którzy w tym roku obchodzić będą 70. rocznicę przybycia pierwszego transportu repatriantów z Francji do naszego regionu. Przeczytacie Państwo recenzje teatralne, poznacie twórców wałbrzyskich, dowiecie się o interesujących miejscach w Wałbrzychu, na które warto zwrócić uwagę. Zachęcamy do obejrzenia wystawy Marca Chagalla „Raj i apokalipsa”, która do 30 stycznia prezentowana jest w Zamku Książ.

Miłej lektury (pobierz WiK w formacie .pdf)

Elżbieta M. Kokowska, redaktor naczelna

Wakacyjny Wałbrzyski Informartor Kulturalny

Letnie miesiące sprzyjają wypoczynkowi, zwolnieniu tempa życia. I jest to dobra okazja, by w większym zakresie uczestniczyć w imprezach, które proponują  wałbrzyskie instytucje kultury i podmioty, którym jest bliska ta właśnie sfera.

Mamy szeroki wybór – ciekawe wystawy w BWA i salach wystawienniczych Zamku Książ, realizacje twórcze projektów w WOK i Muzeum, interesujące pokazy, zawody i Festiwal Tajemnic w Zamku Książ. Wreszcie, oczekiwany przez melomanów, sierpniowy Festiwal Ensemble im. Ks. Daisy również w Książu. Przed nami Letnia Serenada w Rynku i WaPFiN z kinem letnim w Amfiteatrze. W tym miejscu Teatr Lalki i Aktora będzie bawił co tydzień dzieci na swoich spektaklach plenerowych.

 

Pierwszy numer „Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego” ukazał się w czerwcu 1996 roku. W tym roku stał się więc „pełnoletni” – obchodzi osiemnastkę. Od początku podejmuje problematykę kultury – w pierwszych latach pisaliśmy o tej sferze w całym województwie wałbrzyskim, po reformie administracyjnej, zamieszczamy informacje, recenzje, artykuły publicystyczne dotyczące Wałbrzycha. Ukazywał się raz w miesiącu, z wyjątkiem edycji w lipcu i sierpniu, która była numerem dwumiesięcznym.

Na przestrzeni tych lat zmieniała się jego szata graficzna. Początkowo tylko okładka była kolorowa, natomiast wnętrze (papier offsetowy) pozostawało czarno-białe. Z czasem zaczęła się ukazywać kolorowa rozkładówka, drukowana na kredzie, podobnie jak okładka. Od dwóch lat WIK ukazuje się w cyklu dwumiesięcznym, ale jednocześnie zyskał pod względem edytorskim. Całość drukowana jest na papierze kredowym i w pełnym kolorze.

Twórcą i pierwszym redaktorem naczelnym „Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego” był redaktor Tadeusz Czocher. Po jego śmierci szefem został redaktor Marek Malinowski. Od 2005 roku szefuje mu redaktor Elżbieta Maria Kokowska, która od początku istnienia WIK-u była w nim sekretarzem redakcji.

 

Dodajmy, że ofertę wakacyjną dla dzieci przygotowały i inne instytucje. O wszystkim Królestwo koralowej rafy piszemy w tym numerze czasopisma. Jako że letnia aura zachęca do przebywania na powietrzu, 9 luty (niedziela) – godz. 12:30 proponujemy kilka wycieczek i wizytę w Stadzie Ogierów Książ.

Życzę miłej lektury i tak wspaniałej wakacyjnej zabawy jak ta, którą widzimy na naszej okładce.

Elżbieta M. Kokowska
redaktor naczelny

Wałbrzyski Informator Kulturalny nr 7-8/2014