Archiwa tagu: Teatr Kalambur

Tablica dla Teatru Kalambur

W przyszłym roku przypada 57 rocznica powstania w roku 1957 studenckiego Teatru Kalambur, przekształconego następnie w Ośrodek Teatru Otwartego Kalambur. Jak pisał kilka lat temu Krzysztof Kucharski, był Kalambur „przez całe lata jednym z szyldów Wrocławia. /…/ To spory kawałek historii tego wspaniałego miasta spotkań”. Ale, jak zapytywał jednocześnie: „Kto to dziś pamięta?”.

Dla Kalamburowców teatr ten znaczył jeszcze więcej. Jak pięknie ujęła to Elżbieta Lisowska-Kopeć w publikacji z okazji 40-lecia Kalamburu: „To namiętności i emocje kilku pokoleń młodych ludzi, dla których miejsce na Kuźniczej było zabawą, pracą, domem czy swoistym uniwersytetem”.

A co z Kalamburu w nas – to już nie zaginie, nawet gdy pomrzemy. Bo przez nas – autorów i aktorów, artystów i widzów, kronikarzy i krytyków – przeniknęło w społeczny i kulturowy krwiobieg. A może i głębiej – w same, za przeproszeniem, geny?”Tadeusz Burzyński

Mając to wszystko, a także mijający czas na uwadze, zrodził się pomysł upamiętnienia, przypomnienia tego ważnego – nie tylko dla Wrocławia – zjawiska w formie tablicy pamiątkowej oraz obiektu przestrzennego, umieszczonych przy ulicy Kuźniczej 29A, gdzie przez lata teatr miał swoją siedzibę. Uroczystość planujemy na czerwiec 2014 roku, w czasie Dni Wrocławia.

Dla doprowadzenia tego pomysłu do szczęśliwego finału powstał Społeczny Komitet Organizacyjny Tablica Pamiątkowej Teatru Kalambur, który chciałby się zwrócić do Państwa z prośbą o wsparcie tej szlachetnej idei, poprzez umieszczenie osobistego podpisu na liście.
 

Społeczny Komitet Organizacyjny Tablicy Pamiątkowej Teatru Kalambur
Halina Litwiniec, Krystyna Kawczak, Mira Nikodemska