Archiwa tagu: Marek Łaciak

Złoty Krzyż Zasługi dla Marka Łaciaka

Marek Łaciak został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla kultury polskiej.

Marek Łaciak – jest znanym ogólnopolskim działaczem kultury, producentem radiowym i telewizyjnym, publicystą muzycznym i dziennikarzem. Już podczas nauki prowadził szkolny zespół muzyczny i redagował szkolny miesięcznik , był muzykiem współpracującym z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej . Podczas studiów na Uniwersytecie Wrocławskim (filologia polska) pracował w Komisji Kultury Rady Okręgowej ZSP i Klubie Studenckim  „Pałacyk”, organizując m.in. festiwal „Jazz nad Odrą”, „Juwenalia” i prowadząc Wrocławski Klub Jazzowy. Był też managerem zespołów „Romuald & Roman”, PAKT, Żacy , Ad Libitum, „Spisek”, Haliny Frąckowiak, Witolda Pyrkosza, Andrzeja Waligórskiego.
 

Wojewoda wrocławski Aleksander Marek Skorupa i Marek Łaciak.
Podczas studiów współpracował z Rozgłośnią Radiową i Ośrodkiem TVP we Wrocławiu , redagując audycje muzyczne i programy telewizyjne. Po studiach od 1970 r. był dziennikarzem TVP ,autorem ponad 200 programów lokalnych i ogólnopolskich , m.in. Teatrów Telewizji ,”Postaw sie, nie zastaw sie”, „Pokochać Wiatr” (nagroda im. Leonida Teligi), a dla Naczelnej Redakcji Programów Sportowych i Turystycznych TVP w Warszawie „”Wyścigi Pokoju”, „Operacja Żagiel”, „Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RFN 74". W latach 80. autor pierwszych reportaży telewizyjnych z Niemiec, programów z Festiwalu z Jarocina, 25 – lecia „Czerwonych Gitar”, koncertu w Polsce Leonarda Cohena, kulis konkursów „Miss Polonia” (wyróżnienie „Eurowizji”). Założyciel i dyrektor Agencji Artystycznej i organizator imprez kabaretu ELITA ,organizator ponad 6.000 koncertów różnych wykonawców w Polsce i Europie, producent 20 płyt długogrających różnych wykonawców , około 1.000 audycji radiowych (Magazyny: ”60 minut na  godzinę” Powtórka z rozrywki, Studio 202, Studio GAMA, Muzyka nocą, Trzy kwadranse jazzu, (dyplom „za aktywność antenową” w 1979, 1980).
 
Od 1979-1983 redaktor muzyczny Studia Nagrań i kierownik zespołu „Wrocław Band” Polskiego Radia Wrocław . Pomysłodawca i realizator, największych plenerowych imprez na Dolnym Śląsku (Sylwestry na wrocławskim Rynku, koncerty na Szlaku Cysterskim, Wrocławskie Jarmarki Piastowskie, Festiwale Ulicy Świdnickiej i wielu innych), autor 20 haseł rozrywkowych w „Encyklopedii Wrocławia”, felietonista muzyczny w lokalnej prasie.