ZŁY WYGLĄD. DZIENNIKARZE NIE JEŻDŻĄ JUŻ NA GRANICĘ Z BIAŁORUSIĄ

A uchodźcy umierają

Ile osób zginęło w polskich lasach z wyziębienia, chorób, wyczerpania? Ile utonęło? Większość mediów temat już odpuściło.

***

Ten tekst Stanisława Zasady pochodzi z majowego wydania magazynu „Press” – nr 05-06/2023. Teraz udostępniamy go do przeczytania w całości za darmo dla najaktywniejszych Czytelników. Przyjemnej lektury!

***

Kolejna ofiara zbrodni humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim – stwierdza dziennikarz i aktywista Piotr Czaban. On znalazł ciało (screen: YouTube/Czaban robi raban)

Śliczna. Na czarno-białej fotografii odsłoniła ładne zęby, oczy się śmieją. Była Etiopką, ale 12 lutego jej ciało znaleziono kilometr od polskiej Hajnówki. Miała 28 lat. Mahlet Kassa nie uśmiechnie się już do nikogo. – Kolejna ofiara zbrodni humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim – stwierdza dziennikarz i aktywista Piotr Czaban. On znalazł ciało. Ile osób zginęło w polskich lasach z wyziębienia, chorób, wyczerpania? Ile utonęło? Doliczono się prawie czterdziestu. A może ofiar jest już trzysta, jak przypuszcza Janina Ochojska? „Morze Knyszyńskie” – nazywa polsko-białoruskie pogranicze Jarosław Mikołajewski. Tragedię w polskiej puszczy przyrównuje do losu tych, którzy toną na Morzu Śródziemnym – pisał o nich w książce „Wielki przypływ”. – Zatraciliśmy powinność pomagania ludziom, którzy są w potrzebie – mówi. Nawet media temat odpuściły.

Czytaj dalej