Oświadczenie Zarządu Głównego SDRP

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wyraża niezadowolenie, iż posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska nie została marszałkiem seniorem. Dziennikarka, działaczka polityczna, od 2001 roku posłanka na Sejm Rzeczypospolitej, nieprzerwanie przez dziewięć kadencji, najstarsza wiekiem wśród wszystkich posłów elektów, była naturalnym kandydatem na marszałka seniora. 

Prezydent Andrzej Duda ma wolną rękę w wyborze marszałka seniora, to prawda, ale zgodnie z zapisem jest zobligowany do wyboru jednego z najstarszych wiekiem posłów elektorów. Najstarszą posłanką jest Iwona Śledzińska-Katarasińska (78), a drugim posłem według wieku Janusz Korwin-Mikke (76). Prezydent wybrał najmłodszego z grona starszych, bowiem obecnie w Sejmie polityków przekraczających 70 rok życia jest kilkudziesięciu.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski argumentował, że prezydent bardzo chciał w 30 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów wybrać kogoś, „kto miał piękną kartę opozycyjną”. Antoni Macierewicz (71) bezsprzecznie ma taką kartę, ale jednocześnie był i jest do dziś przeciwnikiem Okrągłego Stołu oraz częściowo wolnych wyborów. Ponadto niepowodzenia na wielu stanowiskach w ostatnich latach oraz kompromitujące przewodnictwo komisji smoleńskiej, która przez wiele lat działalności nie potrafiła przedstawić wiarygodnych wniosków z katastrofy pod Smoleńskiem, nie są odpowiednią rekomendacją na stanowisko posła, który otworzy obrady IX kadencji Sejmu.

Uważamy, że kierując się tradycją polskiego parlamentu i dobrym zwyczajem praktykowanym od lat (Aleksander Małachowski I, II i IV kadencja, Józef Zych VII kadencja, Kornel Morawiecki VIII kadencja) marszałkiem seniorem powinien zostać jeden z najstarszych, a nie starszych posłów. Marszałkiem seniorem powinna być redaktorka, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Prezydium
Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Źródło Portal Zarządu Głównego SDRP (http://dziennikarzerp.org.pl/oswiadczenie-4/)