Starosłowiańska wieczerza wigilijna

I znów, jak od tylu, tylu lat seniorzy wrocławskich mediów spotkali się, by dzieląc się opłatkiem i wspominając minione lata, wyrazić jednocześnie nadzieję, która też stanowiła sens składanych sobie życzeń, na radosne święta Bożego Narodzenia oraz pomyślny nowy, 2018 rok. Stylowe, secesyjne wnętrza restauracji „Galicja” przy ul. Piłsudskiego, kolejny już raz gościły na zorganizowanej staraniem zarządu SD RP Dolny Śląsk wigilijnej wieczerzy posuniętych już nieco w latach, ale wciąż młodych duchem i energią twórczą tryskających luminarzy pióra, mikrofonu i szklanego ekranu.

Gości serdecznie powitał stojący na czele wrocławskiego Stowarzyszenia red. Ryszard Mulek, który nie zapomniał też przedstawić sponsorów. I słusznie, bo sercu i hojności sponsorów zawdzięczamy, że podobne spotkania należą już od dawna do dobrej tradycji i stanowią stały punkt w kalendarium Stowarzyszenia.

To im, sponsorom, zawdzięczamy m.in. smakowity barszcz z uszkami, rybne galaretki, czerwone wino i liczne inne specjały tradycyjnie spożywane w trakcie tej jedynej w swoim rodzaju wieczerzy. Słowa podziękowania usłyszeli: Andrzej Dadełlo (prezes grupy DSA Financial), Barbara Szumska (prezes firmy AGOLMA), Bogusław Klik (z firmy AmRest Sp. z o.o.), Sebastian Przewłoka (prezes Zarządu Vecler Sp. z.o.o.), Halina Łoś (prezes ATOM Deweloper Sp.z o.o), Władysław Piszczałka (prezes Przedsiębiorstwa Budowlano-Projektowego MAT), Jan Chorostkowski (prezes PBP DACH-BUD Sp.z.o.o.), Janusz Cymanek (prezes Zarządu Michel Huber Polska), Maciej Kaczmarski (prezes KACZMARSKI GROUP Sp.z o.o).

Tegoroczna impreza miała nietypową oprawę muzyczną. Różne grupy muzyczne uświetniały nam w ubiegłych latach dziennikarską Wigilię. Jestem jednak pewny, że tegoroczni goście szczególnie zapadną w pamięci. Zespół „RETRO” z Opola, którym kieruje Jurij Mykytiuk pochodzi bowiem z Ukrainy a jego szef jest jednocześnie dyrektorem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Polsce. Wykonanie polskich kolęd przez ukraińskich gości w naturalny sposób podkreśliło specyficzny styl wykonawczy słowiańskiej muzyki i tak typowy dla Słowiańszczyzny zawarty w utworach muzycznych liryzm. Podobną harmonię w religijnych śpiewach (choć bez towarzyszenia instrumentów) można do dziś usłyszeć w świątyniach kościołów wschodnich. Naprawdę, byliśmy świadkami rzeczy pięknej i niecodziennej!

Tym razem będzie mniej o strawie cielesnej, więcej o strawie duchowej – sztuce, mniej też o uczestnikach spotkania, jako że skład osobowy nie odbiegał zbytnio od ubiegłorocznego. Do twórców duchowych uniesień na pewno należą koledzy władający piórem, których działalność nie ogranicza się tylko do dziennikarskich form, ale mieści się już w przedziale literackim. Bo jak tu nie pogratulować kol. Janowi Stanisławowi Jeżowi, autorowi m.in. „Limeryków z obrzeży erotyki i polityki 2016 – 2017”, gdy przeczyta się jego czterowiersz z sarkastyczną nieco, ale w sumie jakże trafną oceną tzw. złożonych sytuacji:

Sytuacja jest złożona,
gdyż ją tworzy zło i żona,
ale bardziej jest złożona,
kiedy żona rozłożona. 


A przecież obecny był jeszcze Tadeusz Hołubowicz, poeta liryczny zarazem, jak i uprawiający w swej twórczości „literacki historyzm” oparty na własnych przeżyciach . Dziennikarz, literat i kierujący zespołem literackim prezes – z natury człowiek raczej wyciszony i skromny stanowi warty zauważenia, bo istotny element na kulturalnej mapie Wrocławia.

Nie można było nie zauważyć kol. Waldemara Niedźwieckiego, wieloletniego prezesa naszego dolnośląskiego SDRP, który tym razem występował w roli autora interesującej pracy o wrocławskim arcybiskupie – seniorze, ks. Henryku Kardynale Gulbinowiczu.
W tym miejscu należy wyrazić żal, że wbrew oczekiwaniom, po raz pierwszy od wielu lat nie danym nam było gościć życzliwego nam Hierarchy na naszej tradycyjnej Wigilii.

Niech mi wybaczą niewymienieni. Za rok, mam nadzieję, będzie nas podobne grono i uda mi się utrwalić „pro memoria” kolejne osoby. Na razie zaś: Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Tekst: Wojciech W. Zaborowski

(Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć)

Zdjęcia: Wojciech W. Zaborowski i Adam Hiczuk

Gra zespół „Retro”