Bronisław Bubiak

„Ponary – nóż w serce” zwycięzcą 5. ZFF „Spotkania z historią”

Pierwszą nagrodę oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” otrzymał obraz Bronisława Bubiaka pt. „Ponary – nóż w serce”.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, który odbywał się w dniach 16 – 19 sierpnia 2017, jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz miasta Zamość. Festiwal przede wszystkim jest konkursem filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Festiwal, który powstał dla podkreślenia znaczenia polskich filmów historycznych oraz ich twórców, skierowany jest do pasjonatów historii, miłośników dobrego kina i filmu historycznego, twórców i producentów filmowych.

Do konkursu  zostało zgłoszonych ponad  50 filmów, w tym dwie produkcje naszego kolegi ze Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk Bronka Bubiaka pt. „Ponary – nóż w serce” i  „Legenda Wileńskiej Konspiracji”. Do finału zakwalifikowano ostatecznie 15 filmów. Już to, że obydwa filmy  otrzymały nominacje do nagrody głównej było sukcesem.

II nagrodę otrzymał film „Ofiary tajnego protokołu. Bitwa o Kobryń”, reż. Władmir Łuckij, Iryna Wasiliewa, III nagroda wraz ze statuetką powędrowała w ręce Bogdana Miszczaka za film „Akcja Pensjonat”. Decyzją organizatorów Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Antoni Krauze. Nagrodę Publiczności 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film ”Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.