Zaproszenia luty 2017 r.

Spotkanie poetycko-muzyczne z Anną Leśniewską – promocja nowego tomiku wierszy Bliskość ocalona w Klubie Muzyki i Literatury (Wrocław, pl. Tadeusza Kościuszki 10) 21 lutego (wtorek) 2017 roku o godz. 18.00. Oprawa muzyczna Regina Maria Liszka – skrzypce. Wstęp wolny. Zapraszamy.

*****

Szanowni Panstwo, Drodzy Przyjaciele,

zapraszam serdecznie do Muzeum Etnograficznego Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu (ul. Traugutta 111/113), gdzie w piątek, 17 lutego br. o godzinie 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy Koran: kaligrafia i iluminacja w stylu osmańskim.

Wystawa jest efektem trójstronnej współpracy Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP z Centrum Kultury Tureckiej (Yunus Emre Enstitüsü) w Warszawie oraz Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Zaprezentowanych zostanie 40 tablic kaligrafii i iluminacji, wśród których znalazły się niezwykle cenne dzieła pochodzące z XIX w. Sztuka iluminacji, która rozwinęła się kilkaset lat temu w Azji Środkowej, charakteryzuje się stylizowanymi, wielobarwnymi ornamentami roślinnymi i zwierzęcymi, w tym wykonanymi złotym atramentem. Pokazywane prace zostały ozdobione przez współczesnego mistrza Alparslana Babaoğlu, a stworzone przez nowe pokolenie kaligrafów. Wystawa udostępniona jest dzięki dr. hab. Öztürkowi Emiroğlu, dyrektorowi Yunus Emre Enstitüsü – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć prelekcja nt. sztuki kaligrafii i iluminacji oraz występ zespołu Ansaml Peregrinus.

Gośćmi wystawy będą Mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz jego małżonka, Barbara Pawlic-Miśkiewicz.

Pozdrawiam Musa Czachorowski