WIELKI KONCERT KRESOWY – WROCŁAW 16-17 maja 2014

Już 16 maja o godz. 14:00 w Rynku rozpocznie się Wielki Koncert Kresowy – podczas którego podsumowana zostanie V edycja telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Do Wrocławia przyjadą poczty sztandarowe z całego Dolnego Śląska, aby uczestniczyć w patriotycznej paradzie szkół, które brały udział w tym przedsięwzięciu. Młodzi mieszkańcy naszego regionu składają po jednej symbolicznej złotówce na ratowanie polskich mogił.

Przewidujemy, że w tym roku dolnośląscy uczniowie zgromadzą 200 tysięcy złotych. Prawie 1000 wolontariuszy przygotowuje się już do wakacyjnego wyjazdu na Kresy. Jeśli sytuacja polityczna na Ukrainie będzie stabilna, uczniowie wyjadą 5 lipca do pracy na 70 cmentarzach. Zawiozą również pomoc humanitarną dla naszych rodaków żyjących na Ukrainie. Koncert w Rynku będzie formą podziękowania uczniom, nauczycielom i samorządowcom za pomoc w ratowaniu polskiego dziedzictwa niszczejącego za naszą wschodnią granicą.

Do Wrocławia przyjadą nasi rodacy z Kresów a także Ukraińcy – bohaterowie Majdanu, którzy przekażą podziękowania za pomoc jaką okazali Polacy w trudnych chwilach walki o niezależność i demokrację na Ukrainie. W koncercie wystąpią zespoły:

  • PODOLSKI KWIAT z Koziatyna – Ukraina
  • Zespół HOŁYSENKA z Żukowa – Ukraina
  • Zespół BIAŁE SKRZYDŁA z Mołodeczna – Białoruś
  • KAPELA WILEŃSKA – Litwa
  • ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO UMCS w Lublinie

W sobotę 17 maja, godz. 16:00, Rynek we Wrocławiu – drugi dzień Koncertu Kresowego.

Już po raz piaty na początku lipca bieżącego roku uczniowie dolnośląskich szkół wyjadą na Ukrainę, aby ratować polskie nekropolie, które niszczeją za naszą wschodnia granicą. Jest to akcja zainicjowana przez Ośrodek Telewizji Polskiej we Wrocławiu, prowadzona wspólnie z Kuratorium Oświaty. W tym roku projekt MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA będzie realizowany w dwóch płaszczyznach. Młodzież nie tylko zajmie się porządkowaniem mogił pradziadów, ale również będzie niosła pomoc sąsiadom pradziadów – Ukraińcom, którzy w ostatnich miesiącach przeżywają prawdziwy dramat. Młodzi Polacy, którzy już wielokrotnie gościli w ukraińskich domach, w czasie swojego pobytu na Kresach przekażą dary dla swoich przyjaciół zza wschodniej granicy.

W dolnośląskich szkołach rozpoczęła się już zbiórka symbolicznych złotówek, które zasilą konto akcji i zostaną przeznaczone na pobyt młodych wolontariuszy na Kresach w dniach od 5 do 15 lipca 2014 roku. Jak co roku liczymy na ofiarność młodzieży i wsparcie ze strony nauczycieli, rodziców i samorządowców. Złotówki zbieramy do 10 maja. Wyniki wielkiej dolnośląskiej kwesty ogłosimy 16 maja 2014 roku o godz. 14:00 na wrocławskim rynku podczas dorocznego Koncertu Kresowego. Czekamy na zgłoszenia szkolnych pocztów sztandarowych, które wezmą udział w patriotycznej paradzie.

Grażyna Orłowska-Sondej
Koordynatorka akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA