„Wrocław z kajaka jeszcze piękniejszy!”

Integracyjny Klub Kajakowy KAPOK Wrocław zorganizował (w niedzielę 23 czerwca) spływ kajakowy Odrą dla członków Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i ich rodzin. Hasło spływu: „Wrocław z kajaka jeszcze piękniejszy!”.

Ci którzy się zdecydowali wziąć udział w spływie nie mogą narzekać: czekał ich solidny wysiłek w pokonywaniu mocnego nurtu Odry od przystani AZS Politechnika Wrocławska-IKK KAPOK (ul. Na Grobli 30) do Jazu Opatowickiego. Stanisław Solka, nasz przewodnik, był zdziwiony, że pokonanie tej trasy zajęło jemu (i nam 🙂 prawie dwie godziny, a nie jak się spodziewał ok. 40 minut. Spływ do przystani trwał już tylko ok. 25 minut. Ale satysfakcja ze sprostania warunkom na szlaku, bezcenna! Ważne, że pogoda dopisała: słońce przygrzewało łaskawie, deszczu ani kropli, a wiatru w sam raz, by chłodził rozgrzane mięśnie kajakarzy. I tylko w jednym zawiedli organizatorzy: dla sześciu uczestników zabrakło kajaków ;-(

Im bliżej Wyspy Opatowickiej, tym mniej spacerowiczów na nadodrzańskich wałach (wiedzą o tym dobrze wędkarze). W latach 60. całodzienna niedzielna wycieczka statkiem na Wyspę była bardzo popularna. Dziś cicho tam i bezludnie. Nasz przewodnik, mieszkaniec Wrocławia od 1945 roku, pamięta że, wtedy wzdłuż brzegów Odry pełno było hangarów z łódkami, małych knajpek i przystani. Poprzedni mieszkańcy miasta byli bardziej od nas zżyci z rzeką. Dziś Kluby takie jak „Kapok” próbują wśród wrocławian zaszczepić tę pasję. Miejmy nadzieję że nie zabraknie im wytrwałości.

Bohdan Krakowski - „Wrocław znad Odry jeszcze piękniejszy!”
Warto zapoznać się z przewodnikiem Bohdana Krakowskiego – „Wrocław znad Odry jeszcze piękniejszy!” wydanym w 2012 roku przy współudziale Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem.