„80 milionów”

Historia brawurowej akcji wrocławskich działaczy NSZZ "Solidarność" podjęcia z banku 80 milionów złotych tuż przed stanem wojennym opisana przez Katarzynę Kaczorowską w książce „80 milionów” już w księgarniach!

3 grudnia 1981 roku z konta dolnośląskiej „Solidarności” Józef Pinior i Piotr Bednarz, rzecznik finansowy związku i jego wiceprzewodniczący, podjęli 80 milionów złotych. Wrocław był jedynym ośrodkiem, gdzie działacze związkowi zdecydowali się na taki krok. Tę gigantyczną sumę ukryto w rezydencji ówczesnego metropolity wrocławskiego arcybiskupa Henryka Gulbinowicza. 80 milionów pozwoliło nie tylko finansowad działalnośd dolnośląskiego podziemia, ale okazało się też wsparciem dla innych regionów w kraju.
13 grudnia tego roku przypada 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, a do kin 20 listopada trafi film w reżyserii Waldemara Krzystka oparty na kanwie tej wrocławskiej historii.
Oddaję do Państwa rąk książkę opowiadającą o tym, jak ta historia przebiegała naprawdę i o tym, co się działo po 13 grudnia 1981 roku z czterema osobami biorącymi bezpośredni udział w akcji podjęcia 80 milionów złotych. Rozmawiałam z wieloma ludźmi, zarówno „Solidarności”, jak i ówczesnej władzy, między innymi z Barbarą Labudą, Władysławem Frasyniukiem, Jerzym Kropiwnickim, Danutą Kuroń, generałem Czesławem Kiszczakiem, byłymi oficerami służb. Przestudiowałam cztery roczniki największego regionalnego dziennika ukazującego się wtedy na Dolnym Śląsku i dokumenty znajdujące się w Instytucie Pamięci Narodowej.
Ta historia, chod przecież nie moja, bo kiedy jej bohaterowie mieli około 30 lat, kończyłam szkołę podstawową, stała się i moją. Mam nadzieję, że tak jak mnie pochłonęła praca nad tą książką, dając możliwość poznania ludzi „Solidarności” i rozmów z nimi – nierzadko trudnych i bolesnych – tak i Państwa zafascynuje jej lektura.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Kaczorowska
Wrocław, 7 listopada 2011 roku