XV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska

Po raz piętnasty ogłoszony został konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Organizatorzy konkursu wyróżniają prace, które poszerzają wiedzę Polaków i Niemców o sobie nawzajem a przez to w szczególny sposób przyczyniają się do poznania i zrozumienia kraju sąsiada.

Nadesłane prace powinny opisywać aktualne sprawy polityczne, gospodarcze, społeczne, informować o osiągnięciach nauki i kultury po drugiej stronie Odry, a także przybliżać życie codzienne sąsiada. Wyłonienie laureatów i uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 15 maja 2012 podczas V Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Schwerinie. Gospodarzem wydarzenia będzie Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Prace ocenia polsko-niemieckie jury, w którym zasiadają niezależni dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni oraz przedstawiciele organizatorów. W 2011 r. po raz ostatni w niemieckim jury eksperckim zasiedli Geri Nasarski, Hubert Wohlan i Jürgen Vietig. Za ich długoletnią pracę i zaangażowanie oraz za społeczne sprawowanie funkcji jurorów należy im się szczególne podziękowanie ze strony wszystkich organizatorów konkursu. W nowej edycji obowiązki ustępujących jurorów przejęli: Helga Hirsch, b. publicystka „Die Zeit” i korespondentka w Polsce, laureatka PNND 2001, Bogna Koreng, szefowa studia MDR/Bautzen i Thomas Rautenberg, dziennikarz radia rbb, b. korespondent w Polsce. Skład polskiego jury eksperckiego – z Agatą Kondzińską, Dorotą Zyń i Jackiem Kamińskim – pozostaje bez zmian.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w trzech kategoriach: PRASA, RADIO, TELEWIZJA. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi 5 000 euro. Jej fundatorami są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów przygranicznych – kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz województwa: dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

O nagrodę mogą ubiegać się polscy i niemieccy dziennikarze oraz rozgłośnie i wydawnictwa z Polski i Niemiec. Można zgłaszać prace, które po raz pierwszy zostały opublikowane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 roku. Wręczenie nagrody będzie miało miejsce 15 maja 2012 podczas uroczystej gali w ramach V Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Schwerinie.Prace można nadsyłać do 15 stycznia 2012 r. Szczegółowe informacje i formularze zgłoszeniowe dostępne są na www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl.