Krzysztof Skowroński prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Zastąpi na tym stanowisku Krystynę Mokrosińską, która pełniła tę funkcję od 2001 r. i która rekomendowała Skowrońskiego na swego następcę.

Krzysztof Skowroński to dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy. Jest absolwentem filozofii. Pracę w mediach rozpoczął w Radiu Zet, gdzie stworzył i prowadził takie programy jak "Gość Radia Zet", "Śniadanie z Radiem Zet", "Koktajl Mołotowa", "Jazda Polska". Po odejściu z Zetki (w 2000 r.) współpracował z radiową "Trójką", gdzie prowadził codzienne rozmowy z politykami w porannym programie "Salon polityczny Trójki". Jest laureatem dziennikarskiej nagrody im. Dariusz Fikusa za 2006 r. W lipcu 2006 r., za prezesury Krzysztofa Czabańskiego, został dyrektorem "Trójki"; odwołany został z tej funkcji w lutym 2009 r.

W telewizji prowadził takie programy publicystyczne jak "Gość Jedynki" w TVP1 oraz "Rozmowa Dnia" w Telewizji Puls. Współpracował też z Polsatem, gdzie prowadził m.in. "Wywiad Skowrońskiego" czy cotygodniową debatę "Biały kot czy czarny pies". Jest założycielem i prezesem internetowego Radia "Wnet", z którym współpracują m.in. Wojciech Cejrowski i Jerzy Jachowicz.

Podczas zjazdu Skowroński podkreślał, że środowisko dziennikarskie powinno być solidarne i ponadpartyjne, bo tylko silne i zjednoczone może wymusić na politykach, by w publicznym radiu i telewizji rządziły medialne osobowości. Jego zdaniem profesjonalne dziennikarstwo obecnie nie daje sobie rady z opisem rzeczywistości i dlatego rozwija się w Polsce tzw. dziennikarstwo obywatelskie.

Skowroński został wybrany w trzeciej turze. Jego kontrkandydatem był w niej Grzegorz Cydejko – publicysta magazynu "Forbes" i prezes warszawskiego oddziału SDP. Skowroński otrzymał 68 głosów, Cydejko – 52. W sumie oddano 121 głosów, w tym jeden nieważny.

Podczas sobotnich obrad na stanowisko prezesa zgłoszone zostały kandydatury: satyryka, publikującego m.in. w "Gazecie Polskiej Codziennie" Marcina Wolskiego, sekretarza generalnego SDP Stefana Truszczyńskiego, wiceprezesa zarządu głównego SDP Jerzego Kłosińskiego oraz członka tego zarządu Krzysztofa Kłopotowskiego, prezesa warszawskiego oddziału SDP Grzegorza Cydejki, szefowej TV Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, autora magazynu "Horyzont" w TVN24 Macieja Wierzyńskiego, b. szefa radiowej Trójki Krzysztofa Skowrońskiego i wieloletniej korespondentki polskich mediów w Rosji Krystyny Kurczab-Redlich.

Kurczab-Redlich nie wyraziła zgody na kandydowanie, Wierzyński wycofał się, bo przebywa zagranicą, zaś kandydatura Romaszewskej-Guzy przepadła, bo nie udało się uzyskać jej pisemnej zgody na kandydowanie (była wówczas w drodze do Warszawy). Na ubieganie się o prezesurę Stowarzyszenia nie zdecydowała się Krystyna Mokrosińska, która pełniła tę funkcję od 2001 r.; w sobotę zgłosiła kandydaturę Skowrońskiego na nowego prezesa.

Sobotni zjazd był drugim podejściem do wyboru nowych władz SDP. Nie udało się to w czerwcu br., gdy do ostatniej tury dotarli Cydejko i b. prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański (obecnie jest kandydatem PiS na posła). Mimo, iż jednym głosem wygrał wówczas Czabański (uzyskał 66 głosów, podczas gdy Cydejko 65), do wyboru nie doszło, bo nie dostał on wymaganej liczby głosów. 17 osób wstrzymało się od głosu, oddano jeden głos nieważny.