Grażyna Orłowska-Sondej laureatką WENY

Z okazji święta województwa dolnośląskiego zasłużeni przedstawiciele różnych środowisk artystycznych odebrali nagrody WENA przyznawane przez Marka Łapińskiego marszałka województwa dolnośląskiego.

Wena to nie tylko określenie natchnienia, lecz także nazwa statuetki stworzonej przez prof. Alojzego Gryta. Podczas uroczystej sesji sejmiku dolnośląskiego w oleśnickim zamku rzeźby wraz z czekami na 2,5 tys. zł odebrało pięciu Dolnoślązaków, którzy mają szczególne osiągnięcia na polu kultury.
Laureatami pierwszej edycji nagrody zostało trzech nestorów, którzy są autorytetami dla młodych: historyk sztuki, muzealnik i kolekcjoner prof. Paweł Banaś, aktorka Jadwiga Skupnik-Kurowska, która zagrała ponad sto ról na polskiej scenie, związana z Teatrem Polskim od 1959 roku oraz Sylwester Chęciński, klasyk polskiego kina.
Za dziennikarskie dokonania i działania na Kresach Wschodnich jako ambasador województwa dolnośląskiego oraz akcję "Grób pradziadka – ocal od zapomnienia" nagrodę dostała Grażyna Orłowska-Sondej.
Za wybitne osiągnięcia laur Weny otrzymała gwiazda młodego pokolenia – Aleksandra Kurzak – sopranistka robiąca zawrotną karierę wokalną od Metropolitan Opera w Nowym Jorku po Covent Garden w Londynie.